17 Юли, 2026

КЕВР утвърди цена на природния газ за месец юли

С осигурените количества се покриват ангажиментите на обществения доставчик за юли - към крайните снабдители и топлофикационните дружества, както и количествата по двустранните договори с индустриални клиент


Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ за месец юли в размер на 64,55 лв./MWh, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС.

На тази цена „Булгаргаз“ ЕАД ще продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. 

В ценовия микс е включено цялото договорено количество азерски природен газ, доставян по интерконектора „България – Гърция“(IGB), съгласно дългосрочния договор с Азербайджан. Тези количества покриват значителна част от потреблението и имат важна роля за постигане на благоприятна цена на синьото гориво. „Булгаргаз“ е осигурил за юли и количества втечнен природен газ по сключени договори с търговци, след организиран търг при изисквания за минимална доставна цена и предложен начин на плащане, информира КЕВР.  

В утвърдената цена на природния газ са включени : компонента цена на природния газ на вход на газопреносните мрежи, компонента за дейността „обществена доставка“ по чл. 17, ал. 7 от НРЦПГ и компонента за компенсиране на разходи по чл. 11а, ал. 2 от НРЦПГ, покриваща разходите на "Булгаргаз" ЕАД за съхранение на количества в газохранилището в „Чирен“, в изпълнение на задължения по Плана за действие при извънредни ситуации. 

С осигурените количества се покриват ангажиментите на обществения доставчик за юли - към крайните снабдители и топлофикационните дружества, както и количествата по двустранните договори с индустриални клиенти. | БГНЕС

 

 София | България

Сподели:
Сачева: И Демерджиев иска да е инфлуенсър, открих 11 противоречия в думите му за Атанасова

Сачева: И Демерджиев иска да е инфлуенсър, открих 11 противоречия в думите му за Атанасова

„През последните 5 години служебни кабинети, доминирани от президента, на практика са управлявали най-много, така че темата с наследството малко се изтърка", смята тя

Анкета: Одобрявате ли поведението и външната политика, която води министър Петрова-Чамова?

Анкета: Одобрявате ли поведението и външната политика, която води министър Петрова-Чамова?

Тестване на обществените нагласи към разнопосочните сигнали на премиера Радев и първия български дипломат

НОИ: Близо 97% от работещите се осигуряват на минимална работна заплата

НОИ: Близо 97% от работещите се осигуряват на минимална работна заплата

Тези данни обяви управителят на НОИ Весела Караиванова пред депутатите от бюджетната комисия при вчерашното разискване на план сметката на Държавното обществено осигуряване за тази година

Коментари (0)