10 Май, 2026

КГБ пристигало на Слънчев бряг още май месец да следи и подслушва

КГБ пристигало на Слънчев бряг още май месец да следи и подслушва

атракция с камили на Слънчев бряг през 70-те години

Българската ДС е оказвала „всестранна помощ”, включително и ползване на местната агентура от съветска страна

Оперативен екип от КГБ, работещ по линия на туризма, по времето на комунизма е пристигал на българския курортен комплекс Слънчев бряг още с първите летовници през месец май.

Това разкрива документ от архивите на Държавна сигурност, който desebg.com публикува. Той представлява строго секретна справка относно: Взаимодействието с братските органи, работещи на туристическия комплекс Слънчев бряг и е от 1973 г.

От документа се разбира, че в известния курорт първи от „братските органи” са  пристигали  оперативните работници от КГБ.

От страна на българската Държавна сигурност са им предоставили директна връзка с отделението, отговарящо за Слънчев бряг.

Освен това отговорникът на групата на КГБ е могъл всекидневно да посещава службата и да представя исканията си. Българската ДС е оказвала „всестранна помощ”, включително и ползване на местната агентура от съветска страна.

„На съветските колеги бяха създадени всички необходими условия за нормална работа. Не е имало въпроси, които да не са разрешение”, е отбелязано в документа.

Групата на КГБ е следяла съветски граждани и контактите им с граждани от западните страни.

Освен КГБ в Слънчев бряг са работили и представители на „братските” служби от Чехословакия и ГДР.

„През лятото беше устроена една другарска среща с участието на представители на всички братски органи. На тази среща почти всички изявиха желание такива срещи да се правят 2 пъти месечно”, се посочва още в строго секретната справка.

Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и туризмът”, издание на Комисията по досиетата, 2014 г.

doc-ds_sunbeach.jpg

doc-ds_sunbeach_1.jpg

doc-ds_sunbeach_2.jpg

Сподели:

Коментари (0)

ДБ: Оставаме единни, няма да допуснем подмяна с нов олигархичен модел

ДБ: Оставаме единни, няма да допуснем подмяна с нов олигархичен модел

В нарочна декларация формацията се обяви за "опозиция на свръхконцентрацията на власт", определя президентските избори през 2026 като ключова стратегическа битка за България

Сергей Станишев с първи оценки за кабинета "Радев"

Сергей Станишев с първи оценки за кабинета "Радев"

По неговите думи Румен Радев няма да бъде „втори Орбан“, докато остава верен на тезата "да извадим олигархията от властта", хората ще му прощават и слабости

ДБ обяви война на кабинета „Радев“, но остави отворена вратата за съдебна реформа

ДБ обяви война на кабинета „Радев“, но остави отворена вратата за съдебна реформа

По думите на съпредседателя на "Да, България" хората ще разберат, че може би става дума за подмяна на един олигархичен модел с друг