19 Юли, 2026

Иран с успешен тест на първата си балистична ракета, достигаща САЩ (Видео)

Кадър от изстрелването на Khorramshahr-5; стоп кадър

Иран официално обяви тест на междуконтиненталната ракета Khorramshahr-5, с обсег до 12 000 км и бойна глава от 2 тона. Новината поставя въпроси: има ли Техеран реална технология или демонстрира сила? Последици за Близкия изток и глобалната сигурност.

Иран тества първата си МБР с обсег до САЩ: промяна в стратегията или пропаганда?

Ново оръжие с глобален обхват
Иран твърди, че е извършил успешен тест на първата си междуконтинентална балистична ракета (МБР), способна да достигне територията на САЩ. Съобщението дойде от депутата Мохсен Зангене по време на ефир по държавната телевизия IRIB.

Малко преди това в небето над Иран бе забелязана следа, типична за старт на балистична ракета. В публикуваните кадри се виждат няколко ярки „петна“ по дължината на двигателя, които подсказват, че тягата е работила на импулси. Защо това се е случило още в ранната фаза на полета остава неясно.

Според експерти този тест повдига редица въпроси – липсва разширение на следата в горните слоеве на атмосферата, което навежда на мисълта, че ракетата може би не е достигнала космоса или се е сблъскала с техническа повреда.

Новата Khorramshahr-5
Още през август ирански медии съобщиха за разработката на нова МБР – Khorramshahr-5. Най-вероятно именно тя е била изстреляна при последния тест. Характеристиките ѝ са впечатляващи:

  • Обсег: до 12 000 км – достатъчно за удар по всяка точка в САЩ
  • Скорост: до 16 Маха (около 5,4 км/сек)
  • Бойна глава: 2 тона, към момента ненуклеарна

Официално Иран твърди, че програмата е отбранителна, но мнозина анализатори виждат в Khorramshahr-5 потенциална система за доставка на ядрено оръжие, което страната развива въпреки международните ограничения.

Промяна на стратегията
Доскоро Техеран заявяваше, че обсег от 2000 км е напълно достатъчен за удари срещу Израел и американските бази в региона. Но след 12-дневната война през юни, когато американски бомбардировачи B-2 нанесоха удари по иранска инфраструктура, изглежда стратегията се е променила.

Новата цел е способността за директен удар по континенталната част на САЩ – радикална промяна в иранската военна доктрина, която има глобални последствия.

Реален пробив или демонстрация?
Въпреки официалните твърдения, мнозина остават скептични. Нестандартното поведение на ракетата, липсата на убедителни доказателства за достигане на висока орбита и противоречивите кадри пораждат съмнения за действителния успех на теста.

Независимо дали става дума за реален технологичен пробив или пропаганден ход, фактът, че Иран обяви създаването на междуконтинентална ракета, е достатъчно тревожен. Той сигнализира за изостряне на надпреварата във въоръжаването и поставя под въпрос стабилността в Близкия изток и извън него.

Сподели:
Глобален срив на Facebook: Хиляди потребители, включително в България, останаха без достъп

Глобален срив на Facebook: Хиляди потребители, включително в България, останаха без достъп

Facebook претърпя глобален срив, засегнал потребители в България, Европа, Северна Америка и Азия. Хиляди съобщават за невъзможност да влязат в профилите си, проблеми с уеб версията, Messenger и основни функции на платформата. Meta все още не е публикувала официално обяснение за причината.

Москва и Санкт Петербург са под заплаха: Украйна тества балистична ракета

Москва и Санкт Петербург са под заплаха: Украйна тества балистична ракета

Компанията Fire Point прогнозира изпитанията на новата ракета да започнат в много близко бъдеще

Apple пусна iOS 26.6 beta 5 за iPhone: Ето кои две нови защити идват на телефона ви

Apple пусна iOS 26.6 beta 5 за iPhone: Ето кои две нови защити идват на телефона ви

Apple оптимизира текущия си софтуер с изненадващо бързи темпове. Петата бета версия на iOS 26.6 вече е тук с подобрени функции срещу кражба, подготвя iPhone за следващото поколение софтуер

Коментари (0)