14 Юни, 2026

Киев: НАТО в момента не е психологически подготвено за война с Русия

Обстоятелството, че САЩ и Великобритания помпат с оръжие Украйна определя и една от задачите на властта в Москва - демилитаризация на Украйна и защита на сигурността на Русия

Русия от много години говори, че САЩ и Великобритания помпат Украйна с оръжия, както и за това, че с действията си НАТО нарушава руските граници. 

Това заяви пред ТАСС говорителят на руското външно министерство Мария Захарова, която коментира интервю на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън за The New York Time. В него той посочва, че Съединените щати са започнали да доставят на Киев различни оръжия много преди началото на войната, по-специално зенитно-ракетни системи Stinger и противотанкови системи Javelin.

"Русия говори за това от много години. За САЩ и Великобритания, които помпат Украйна с оръжия, и за безкрайните учения на НАТО в Черно море, които нарушават руските граници, и за опасните маневри на военните самолети на западните държави във въздушното пространство на страната ни", отбеляза Захарова.

Тя изтъква, че затова една от задачите на властта в Москва е демилитаризацията на Украйна и гарантирането на сигурността на Русия.

Руските власти многократно са заявявали, че въоръжаването на Украйна няма да намали решимостта на Русия или да промени хода на специалната военна операция, както официално наричат войната в Украйна.

В края на миналата година Мария Захарова обвини Запада и в използването на друго "оръжие" за водене на война с Русия. По думите ѝ западни фондации, тясно свързани със западните специални служби, развиват мощна пропагандна кампания, чиято цел е да се стимулират протестни настроения в Беларус.

Според нея това доказва отдавна установената политика на Вашингтон за намеса във вътрешните работи на Беларус и желанието за сваляне на легитимните власти в тази страна. Въпреки това Захарова посочи, че Русия оценява социалната, политическата и икономическата ситуация в Беларус като стабилна.

Според Киев, НАТО в момента не е психологически подготвен за война с Русия. Единственият шанс да победим Руската федерация е да го направим в Украйна. Това каза Михайло Подоляк, съветник на ръководителя на президентската канцелария. Той направи изявлението в интервю.

Сподели:
ЕС лидери подготвиха 5 точки за обсъждане на Г-7 с Тръмп по мира между Украйна и Русия

ЕС лидери подготвиха 5 точки за обсъждане на Г-7 с Тръмп по мира между Украйна и Русия

В момента може да се отвори прозорец с възможности за дипломация, тъй като Украйна е в силна позиция, докато Русия не може да победи Украйна военно и икономиката ѝ е в затруднение

След атаки към Израел, Тел Авив издаде заповед за евакуация на 29 села в Южен Ливан

След атаки към Израел, Тел Авив издаде заповед за евакуация на 29 села в Южен Ливан

„Два удара на подозрителни въздушни цели на израелска територия бяха идентифицирани близо до израелско-ливанската граница."

 Докато Макрон разчита на Вучич, „Монд“ излезе с ужасяващи данни за режима в Сърбия

Докато Макрон разчита на Вучич, „Монд“ излезе с ужасяващи данни за режима в Сърбия

„Гражданите нямат доверие на полицията, защото вече никой не може да различи престъпника от полицая“, заявява пред разследващия сайт „Радар“ бившият полицейски командир Боголюб Живкович

Коментари (0)