23 Юни, 2026

Зеленски: Русия се опитва да създаде народна република в Херсон

Зеленски: Русия се опитва да създаде народна република в Херсон

Руснаците искат да инсценират референдум, за да създадат независима република в Херсон, който превзеха на 3 март. Това твърди украинският президент Володимир Зеленски и няколко представители на , предаде „Франс прес“. „След сценария от 2014 г. руснаците се опитват отчаяно да организират фалшив
референдум, за създаването на една фалшива народна република Херсон", написа украинският външен министър Дмитро Кулеба в „Туитър“.
„Предвид факта, че няма никаква народна подкрепа, това ще бъде постановка", прогнозира първият дипломат на Украйна и призова да се наложат строги санкции срещу Русия, ако подобно нещо се случи. „Херсон ще бъде винаги в Украйна", категоричен е Кулеба. „Понастоящем нашествениците звънят на членовете на областния съвет, за да им предлагат да сътрудничат и да създадат независима република", заяви украинската парламентарна представителка за човешките права Людмила Денисова в „Телеграм“. Херсон е първият голям град, който руските сили превзеха след инвазията в Украйна, започнала на 24 февруари.

Украинският президент Володимир Зеленски призова украинските области, в това число и Херсон, да не повтарят опита на Донецк и Луганск, предаде „Асошиейтед прес“. „Окупаторите на територията на Херсонска област се опитват да повторят тъжния опит от създаването на псевдорепублики. Те шантажират местните лидери, упражняват натиск над депутатите и търсят някого, когото да подкупят", заяви Зеленски. Украинският президент съобщи, че членове на общинския съвет на Херсон са отхвърлили планове за нова „псевдорепублика". „Украйна ще устои на този тест. Ние имаме нужда от време и сила, за да разбием военната машина, която навлезе в нашата земя", заяви Зеленски, предаде БТВ


Сподели:
Беларуска опозиция предаде на Киев доклад за подготовката на Лукашенко за война

Беларуска опозиция предаде на Киев доклад за подготовката на Лукашенко за война

Освен това военните разходи са се увеличили петкратно за последните четири години, а военно-промишленият комплекс на страната е интегриран с руския

„Кралят на Севера“  Анди Бърнам става премиер на Великобритания

„Кралят на Севера“ Анди Бърнам става премиер на Великобритания

Днес 56-годишният запален фен на футболния клуб „Евертън“ е бил част и от музикалната сцена „Мадчестър“, белязала края на 80-те и началото на 90-те години.

Forbes: Смяната на тактиката не помага – украинските дронове провалят щурмовете на руснаците в Донбас

Forbes: Смяната на тактиката не помага – украинските дронове провалят щурмовете на руснаците в Донбас

Украинските подразделения използват безпилотни летателни апарати, за да откриват и унищожават противника, като често обезсмислят всякакви опити за напредване.

Коментари (0)