Кипър иска достъп до разузнавателната мрежа на Европейския съюз, за да може по-задълбочено да проверява пристигащите мигранти за признаци на радикализация от екстремистки групировки. Това обяви министър-председателят на страната Константинос Петридес, съобщава електронното издание на атинския ежедневник Kathimerini, цитиран от "Фокус".
Нарастващият брой на мигрантите в етнически разделения остров създават ситуация, която вътрешният министър определя като „по-объркваща" и „много трудна за управление".
Петридес заяви, че месечните молби за убежище са над хиляда. Според Кипърската служба за убежище една четвърт от пристигащите мигранти са от Сирия, но значителен брой има също от Индия, Бангладеш, Пакистан и Камерун.
Кипър се присъедини към Европейския съюз през 2004 г., но само югът се радва на пълноправно членство.
Еврокомисарят по миграцията Димитрис Аврамопулос заяви след разговори с Петридес, че кипърските служители хвърлят светлина върху въпроси, за които не е знаел, като например мигранти, които използват северната част на острова като входна точка.
Длъжностни лица от Европол, агенцията на ЕС за убежище и службите за гранична и брегова охрана скоро ще се срещнат с властите, за да определят как най-добре да им помогнат, увери Аврамопулос.
Още от Свят
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар
Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС
Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал
Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ
Предложените тарифи ще засегнат особено силно най-големите фирми за износ в автомобилния сектор, а именно Ford, General Motors и Stellantis