1 Февруари, 2026

Киргизстан сменя химна си - не иска да носи белезите на съветската епоха

Киргизстан сменя химна си - не иска да носи белезите на съветската епоха

Снимка: EPA/BGNES

Досегашният химн не представя точно младата нация, произхождаща от древната история на номадския киргизки народ

Киргизстан се отказва от досегашния си национален химн, вдъхновен от съветската епоха, и обявява безпрецедентен публичен конкурс за избор на нов химн.

Планинската централноазиатска държава прие нов химн през 1992 г. след обявяването на независимостта си от СССР, но той до голяма степен се основава на химна от съветската епоха.

Правителството отбелязва, че химнът не представя точно младата нация, произхождаща от древната история на номадския киргизки народ, предаде АФП.

Киргизите са включени първо в царската, а след това в съветската империя и в страната все още е запазено силно руско влияние.

„Спечелването на този конкурс би било огромен успех“, заяви Баласагуин Мусаев, 36-годишен композитор и един от стотиците, които са подали предложения за нов национален химн.

По време на репетиция в музикалната консерватория в столицата Бишкек, Мусаев каза, че му е отнело един месец, за да намери вдъхновение, а след това е „написал музиката за два дни“.

Текстът е сътворен от негов приятел поет.

„Новият химн трябва да бъде по-добър от предишния във всяко едно отношение. В противен случай хората ще се чудят защо сме го променили.“ - посочи Мусаев.

Победителят в конкурса трябваше да бъде обявен през април, но правилата бяха променени и сега не е ясно кога ще стане това. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

WSJ: Си премахна последната пречка за нахлуване в Тайван

WSJ: Си премахна последната пречка за нахлуване в Тайван

„Арестът на генерала Чжан Юся, близък съюзник и приятел от детството, когото китайският лидер наричаше „по-голям брат“, премахва всички вътрешни авторитетни гласове, които биха могли да попречат на Си да предприеме каквито и да било действия срещу Тайван

Вучич: САЩ ще нанесат удар по Иран до 48 часа

Вучич: САЩ ще нанесат удар по Иран до 48 часа

Щели да го направят, за да отклонят вниманието от новите документи по делото на Джефри Епстийн

 Мерц: ЕС трябва да играе активна роля или ще се превърне в играчка на великите сили

Мерц: ЕС трябва да играе активна роля или ще се превърне в играчка на великите сили

Канцлерът заяви още, че решението за отказ от руския газ също е необратимо и Германия иска силно да се ориентира към вятърната и слънчевата енергия.