17 Август, 2026

Кирил Василев: Путинисти искат ревизиране на демократичния ред, на ръба сме

Кирил Василев: Путинисти искат ревизиране на демократичния ред, на ръба сме
Снимка: БГНЕС

Политиците ни действат реактивно, без визия

"Мисля, че сме свидетели на нещо като контрареволюция в глобален мащаб. Не в буквален смисъл, но има огромно желание на големи маси от хора, не само в Европа, но и в САЩ, в Русия и т.н., за връщане към един ред, който бих нарекъл реда, в който силата има право - противопоставен на реда, в който правото има сила."

Това заяви пред БНР Кирил Василев - главен асистент в Софийския университет "Св. Климент Охридски", който е сред хората, помагащи за организацията на фестивала "Стени". Мащабната инициатива ни връща назад във времето - 35 години от падането на Берлинската стена. 

Според него българските политици нямат ясен сценарий за това, което предстои, а действат реактивно. По думите му това е много голям проблем:

"Ние сме изправени на ръба на катастрофата. От една страна стоят олигарсите и целият този олигархичен ред, създаден след 1989 г. и който в момента се опитва да се трансформира в някакъв нов вариант. От друга страна стоят националисти, национал-популисти, фашизоиди, поклонници на Путин и т.н., които искат радикално преразглеждане на либерално-демократичния ред, установен след 1989 г. Между тези две крайности пътеката се стеснява все повече и всички политици от всички партии би трябвало да си дават сметка за това и да разберат, че ако те не намерят решение на този проблем, а именно как България едновременно да се отърси от олигархичния модел на управление, установен след 89-та година, и как да избегне авторитаризма и фашизацията - ако те не намерят решение на този проблем, много лоши неща предстоят за нас и за поколенията след нас." 

Като че ли думите се изпразниха от съдържание, изтъкна Василев. Според него това, което в най-голяма степен липсва на европейците днес, е солидарността и необходимостта да преосмислим отношението си към ЕС - европейската идея и мечта. 


Сподели:
Турция планира да съкрати вноса на петрол през руски пристанища

Турция планира да съкрати вноса на петрол през руски пристанища

Данни от борсовата търговия разкриват, че през юли турската страна е получила около 900 тона петрол при 1,2 млн. тона през юни, като според експерти това се дължи на спада на вноса през черноморските пристанища на Русия

Forbes: На фона на рекордни загуби на Русия, се мисли за масова мобилизация

Forbes: На фона на рекордни загуби на Русия, се мисли за масова мобилизация

Meduza по-рано съобщи, че руски представители обсъждат възможността за провеждане на такава мобилизация след изборите за Държавна дума през есента

Ройтерс: Русия порази съоръжения в стоманодобивен завод на Украйна

Ройтерс: Русия порази съоръжения в стоманодобивен завод на Украйна

Руските сили удариха най-големия стоманодобивен завод в Украйна през нощта в индустриалния град Кривой Рог, родния град на президента Володимир Зеленски

Коментари (0)