8 Януари, 2026

Киселова благодари на регионалния министър, че е успял да "изкопчи" европейски пари за Чинията на БКП

Киселова благодари на регионалния министър, че е успял да "изкопчи" европейски пари за Чинията на БКП

снимка: БГНЕС

Догодина на Бузлуджа ще обявим кандидата на БСП за президент, каза още председателят на Народното събрание

"Бих искала лично да благодаря на министъра на регионалното развитие и благоустройството, че този паметник ще бъде възстановен. Споменът трябва да ни води напред и да гледаме винаги напред, а не обърнати към миналото. Миналото трябва да ни напомня за това, че заедно можем повече".

Това заяви председателят на Народното събрание Наталия Киселова, която лично присъства на тазгодишния национален събор на БСП-ОЛ на връх Бузлуджа.

Изказването й е не само смислено неадекватно и противоречиво, но и скандално, защото става дума за харчене на европейски пари за ремонт и възстановяване на един спорен монумент - Дом-паметника Бузлуджа на БКП, която беше превърнала България в концлагер по времето на комунистическия режим.

Както Faktor.bg вече съобщиq става въпрос за 7 млн. лева, които идват по европейска програма за развитие на регионите. Едва ли в Брюксел са наясно, че огромната сума ще се изразходва за зловещ паметник от времето на комунизма, който Европа е сравнила с фашизма и го е осъдила като престъпен. Още по-скандално е, че се отпускат пари, а в Министерство на културата и НИНКН няма депозиран и одобрен проект, както е по закон. Тези незаконни харчове, уреждани от социалистите в правителството - вицепремиера Атанас Запрянов и министъра на МРРБ Иван Иванов, бяха разкрити след депутатски питания на депутата Мартин Димитров от "Да, България". 

Не по-малко тревожен е и фактът, че никой не знае какво ще се възстановява на Бузлуджа и какво ще е предназначението на този паметник, ще става ли ясно на посетителите, че Чинията е един от мрачните символи на осъдения и у нас комунизъм.

Киселова се опита да влезе и в ролята на говорител на БСП, като отбеляза, че според нея догодина по това време на Бузлуджа ще бъде представен кандидатът на "БСП - Обединена левица" за президент. 

Тя припомни, че дотогава трябва да се спазят процедурите в коалицията за номинации. И изтъкна, че обществото има нужда от онази държава, която мисли за хората, която не се обръща  тогава, когато има проблеми, а търси решения за тях", изтъкна още Киселова.

По-рано днес вицепремиерът и лидер на БСП Атанас Зафиров посочи, че вицепрезидентът Илияна Йотова е едно от възможните имена.

Сподели:

Коментари (0)

Собственикът на „Кайрос" възстанови всички разходи по изтеглянето на кораба - 270 371 евро

Собственикът на „Кайрос" възстанови всички разходи по изтеглянето на кораба - 270 371 евро

Очаква се корабособственикът да предприеме необходимите действия по извеждане на танкера от българските териториални води.

Обявиха бедствено положение в части от община Крумовград заради пороите

Обявиха бедствено положение в части от община Крумовград заради пороите

Реките в района преливат. Утрешният ден ще бъде неучебен.

Д-р Мирослав Ненков: Ако се спрат кражбите в здравеопзването, няма да се доплаща - 9-те милиарда ще стигнат

Д-р Мирослав Ненков: Ако се спрат кражбите в здравеопзването, няма да се доплаща - 9-те милиарда ще стигнат

По думите му, огромни суми изчезват от тези пари. "Корпуцията убива физически, буквално."