30 Януари, 2026

Киселова: Президентът през цялото време ще показва, че тази процедура е несъстоятелна

Киселова: Президентът през цялото време ще показва, че тази процедура е несъстоятелна

Наталия Киселова

Тези, които гласуваха промените в Конституцията, ще инкасират огромна щета, ако продължават да саботират модела, който са приели, каза тя

"Това правителство беше сформирано при особени обстоятелства. Тогава Главчев заяви, че съставя политически балансиран кабинет. Това означава, че има политически представители, но има баланс", каза пред Нова нюз политологът проф. Румяна Коларова.

Тя добави, че тези, които са гласували за промените в Конституцията, ще инкасират огромна щета, ако продължават да саботират модела, който са приели.

По думите на доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право в СУ "Св. Климент Охридски", правителството не е на НС.

"Ако беше на НС, щеше да бъде формирано с един от трите проучвателни мандата. Правителството, така, както беше конструирано, е разкрачено между Президентството и НС. Тъй като президентът от самото начало не хареса ограничаването, през цялото време ще показва, че тази процедура е несъстоятелна", добави тя.

Според проф Пламен Киров, преподавател по конституционно право, има хипотеза при която може да се стигна до гласуване на вот на недоверие в настоящия парламент.

По думите му, при преструктуриране на политическото пространство и постигане на съгласие между ПП-ДБ заедно с опозиционните партии в парламента, може да се стигне до гласуване на вот на недоверие на служебно правителство.

Той припомни решение на КС от 1992 година, което е актуално към момента.

"То казва, че не може да се стига до гласуване вот на недоверие на служебно правителство. Иначе всички други средства за парламентарен контрол, когато съжителстват служебно правителство и парламент са допустими", добави той.

Според него се намираме в период на предизборна кампания.

"Политическото съревнование е започнало и политическата целесъобразност в действията надделява", каза Киров.  

Сподели:

Коментари (0)

Зам.-председателят на Сметната палата Маргарита Николова: Готова съм да бъда служебен премиер

Зам.-председателят на Сметната палата Маргарита Николова: Готова съм да бъда служебен премиер

Това е четвърто "да", което президентът Илияна Йотова получава от попадащите в "домовата книга" лица, които могат да оглавят служебно правителство

Главчев: Казах на Йотова, че съм склонен да приема за служебен премиер

Главчев: Казах на Йотова, че съм склонен да приема за служебен премиер

Президентът  се среща днес с ръководството на Сметната палата в опит да бъде намерен служебен премиер.

 Божидар Божанов коментира условието на ПП: Това не може да стане с ултиматуми

Божидар Божанов коментира условието на ПП: Това не може да стане с ултиматуми

"Нашата коалиция има огромен дълг към протеста и към избирателите. Ние трябва да представим максимално силна програма, максимално силни листи", заяви той