14 Февруари, 2026

Китайски милиардер подкупвал посланици в ООН

Китайски милиардер подкупвал посланици в ООН

Мераклията искал да построи конферентен център в Макао

Китайски милиардер, който искал да построи конферентен център на ООН в Макао, беше признат за виновен от съд в Ню Йорк за подкупване на служители на световната организация, съобщи Асошиейтед прес.

Обвинението представи пред съда доказателства, че 69-годишният Нгъ Лап Сен е дал между 2010 и 2015 г. стотици хиляди долари подкупи на двама посланици в ООН, за да подкрепят проекта му за построяване на конферентния център.
Присъдата ще бъде оповестена по-късно.

Намерението на Нгъ било в комплекса да има също хотел и търговски център, където десетки хиляди гости да харчат пари.
Обвиняемият е бил задържан през септември 2015 г. по обвинение, че е искал да внесе нелегално в САЩ 4,5 милиона долара в брой. По-късно той бил обвинен, че е дал 500 хиляди долара подкуп на председателя на 68-мата сесия на Общото събрание на ООН, бившия представител на Антигуа и Барбуда Джон Аш срещу съдействие за построяването на обекта.

Аш, срещу когото също бе предявено обвинение, почина през юни миналата година.

Другият служител, подкупен от китайския магнат, е посланикът на Доминиканската република Франсис Лоренсо, който беше признат за виновен, но пуснат на свобода под гаранция до оповестяването на присъдата.

Сподели:

Коментари (0)

Рубио в Мюнхен: Нека чертаем заедно съдбата си - живеем зад океана, но винаги ще бъдем деца на Еропа

Рубио в Мюнхен: Нека чертаем заедно съдбата си - живеем зад океана, но винаги ще бъдем деца на Еропа

"Не можем повече да поставяме т. нар. световен ред над жизненоважните интереси на народите и страните ни"

Стармър: Европа е спящ гигант - трябва да разчита по-малко на САЩ за своята отбрана

Стармър: Европа е спящ гигант - трябва да разчита по-малко на САЩ за своята отбрана

„Говоря за визия за европейската сигурност и по-голяма европейска автономия, която не предвещава оттегляне на САЩ"

Коридор 8 официално е интегриран в стратегическите планове на НАТО

Коридор 8 официално е интегриран в стратегическите планове на НАТО

Неговото реализиране, което са бави заради противопоставянето на държави като Сърбия и Гърция, ще донесе икономически просперитет на България, Албания и Северна Македония