16 Януари, 2026

Китай следи под лупа "транзита" на президента на Тайван в САЩ

Китай следи под лупа "транзита" на президента на Тайван в САЩ

Пекин се съмнява, че Цай Ниуън ще се срещне с Кевин Маккарти

Китай заплаши с ответни мерки, ако президентът на Тайван Цай Инуън се срещне с председателя на Камарата на представителите на САЩ Кевин Маккарти по време на планираното си транзитно преминаване през Съединените щати следващия месец, съобщава "Ройтерс".

Днес се очаква Цай Инуън да замине за Гватемала и Белиз, като ще премине през Ню Йорк и Лос Анджелис. Въпреки че не е официално потвърдено, се очаква тайванският лидер да се срещне с Маккарти, докато е в Калифорния.

Джу Фенлян, говорител на китайската Служба по въпросите на Тайван, заяви, че "транзитите" на Цай в САЩ не се изразяват само в чакане на летището или в хотела, а и в срещи с американски служители и законодатели.

"Ако тя има контакт с председателя на Камарата на представителите на САЩ Маккарти, това ще бъде поредната провокация, която сериозно нарушава принципа на "единен Китай", накърнява суверенитета и териториалната цялост на Китай и унищожава мира и стабилността в Тайванския проток", подчерта тя.

"Ние твърдо се противопоставяме на това и определено ще предприемем мерки за решителен отпор", добави Джу, без да дава повече подробности.
Сподели:

Коментари (0)

WSJ: САЩ трупат огнева мощ за Иран

WSJ: САЩ трупат огнева мощ за Иран

„По указание на президента Тръмп Министерството на финансите налага санкции на ключови ирански лидери, участвали в бруталното потискане на иранския народ“, каза министърът на финансите Скот Бесент

Мачадо: Ще стана президент на Венецуела, когато настъпи подходящият момент

Мачадо: Ще стана президент на Венецуела, когато настъпи подходящият момент

„Имаме мисия и ще превърнем Венецуела в земя на благодатта. Вярвам, че ще бъда избрана за президент."

ВСУ разнесоха руски склад за боеприпаси в Запорожка област

ВСУ разнесоха руски склад за боеприпаси в Запорожка област

Както съобщиха от Генералния щаб на Въоръжените сили на Украйна, ударът е нанесен в рамките на мерките за намаляване на настъпателните възможности на окупаторите