5 Февруари, 2026

Китай даде заден ход от „безграничната дружба“ с Русия

Китай даде заден ход от „безграничната дружба“ с Русия

Този израз бил само риторичен похват,

Изявлението за "безгранична дружба" между Москва и Пекин е само риторичен похват, заяви посланикът на  Китай в ЕС Фу Цун, цитиран от The New York Times.

По думите му, критиците на китайската позиция са изтълкували погрешно отношенията на неговата страна с Русия. Според него, връзките с Москва може да не са безгранични, както са се изказали лидерите на двете страни.

Само три седмици преди Русия да нахлуе в Украйна президентите Владимир Путин и Си Дзинпин подписаха съвместно изявление, в което обявиха "безграничността" на дружбата между държавите си.

Фу обаче смята, че Китай не е бил на страната на Русия във войната и че някои хора "преднамерено тълкуват това невярно – че съществува така наречената "безгранична" дружба или отношения".

"Без ограничения" – това не е нищо друго, освен риторика", коментира посланикът.

Фу заяви, че Китай не е оказвал на Русия военна помощ и не признал претенциите да анексира украински територии, включително Крим и Донбас. По думите му, Пекин не е осъдил руската инвазия,  защото разбира изявленията на Русия за отбранителна война срещу нахлуване на НАТО, както и поради това, че неговото правителство смята, че "изначалните причини са по-сложни", отколкото казват западните лидери.

"Зная, че хората са фокусирани върху евентуални разговори между президентите. Фактът, че президентът Си не е разговарял със Зеленски, не означава, че Китай е на страната на Русия по украинския въпрос." -  каза още дипломатът.

Превод Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Свикнал съм със заплахите за живота ми, Путин се страхува само от Тръмп

Зеленски: Свикнал съм със заплахите за живота ми, Путин се страхува само от Тръмп

"Русия вече се е опитвала да ме елиминира няколко пъти. Вече не чувствам страха, който беше в началото на войната. Свикнал съм с него - това е част от живота ми.“

Наводнения в Южна Испания, река отнесе жена, спасила куче от водите

Наводнения в Южна Испания, река отнесе жена, спасила куче от водите

Затруднено е движението по повече от 150 пътни отсечки заради наводнени участъци. В операцията по издирването на жената, изчезнала снощи, са включени служители на Гражданската гвардия, планински спасители и водолази.

НАТО призова за сдържаност след изтичането на НовСТАРТ

НАТО призова за сдържаност след изтичането на НовСТАРТ

По думите на американски представител Русия и Китай засилват ядрените си способности, което налага Алиансът да засили и гарантира собствената си отбрана