12 Април, 2026

Китай към САЩ: Никога няма да направим компромис за Тайван

Китай към САЩ: Никога няма да направим компромис за Тайван

Това се случва само няколко дни преди решаващите избори в Тайван

Китай заяви, че "никога няма да направи компромис" по въпроса за Тайван по време на първите си военни преговори със САЩ от 2021 г. насам.

Пекин призова Вашингтон да спре "въоръжаването на Тайван" и да приеме "сериозно" неговите опасения.

Това се случва само няколко дни преди решаващите избори в Тайван, които биха могли да тласнат острова по-близо до Пекин или далеч от него. 

Китай претендира, че Тайван е част от неговата територия, но островът се възприема като отделен от континенталната част на Китай.

"Китай изрази желанието си да развива здрави и стабилни военни отношения със Съединените щати на основата на равенство и уважение", се казва в изявление на китайското министерство на отбраната.

В него се казва още, че САЩ трябва да приемат "сериозно" загрижеността на Китай, като се добавя, че Пекин "няма да направи никакви отстъпки или компромиси по тайванския въпрос и ще поиска от американската страна да спазва принципа за единен Китай, съответните ангажименти, да спре въоръжаването на Тайван и да не подкрепя тайванската независимост".

Тайван е ключова точка в борбата между Китай и САЩ за надмощие в Азия. През 2022 г. Китай отказа да възобнови преговорите в знак на протест, след като тогавашният председател на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси посети Тайван през август 2022 г.

Възобновяването им в началото на тази седмица е следствие от сделката, сключена от китайския президент Си Дзинпин и американския му колега Джо Байдън по време на среща през ноември. Двудневните преговори приключиха във Вашингтон на 9 януари. /БГНЕС


Сподели:

Коментари (0)

Рекордна е избирателната активност в Унгария

Рекордна е избирателната активност в Унгария

Анализаторът Матьош Боди заяви, че именно данните към 11:00 ч. са най-важният показател за хода на изборния ден

Американски бойни кораби преминаха през Ормузкия проток

Американски бойни кораби преминаха през Ормузкия проток

Бойни кораби на САЩ минаха през Ормузкия пролив

Унгария гласува за парламент - четири сценария за бъдещето

Унгария гласува за парламент - четири сценария за бъдещето

При управлението на Виктор Орбан едномандатните избирателни райони бяха прекроени така, че тяхното значение в селските области - често благосклонни към "Фидес" - нарасна