17 Февруари, 2025

Китай наложи условна смъртна присъда на австралийски писател

Китай наложи условна смъртна присъда на австралийски писател

Янг Хенджун, снимка: Reuters

Китайско-австралийски писател получи условна смъртна присъда в Китай, пет години след като беше задържан по обвинения в шпионаж, според австралийския външен министър Пени Уонг, предаде CNN. Янг Хенджун, австралийски гражданин и демократичен активист, роден в Китай, беше осъден днес от съд в Пекин, каза Уонг в изявление, добавяйки, че австралийското правителство е „ужасено“ от присъдата. „Разбираме, че това може да бъде заменено с доживотен затвор след две години, ако лицето не извърши сериозни престъпления през двугодишния период“, каза Уонг и допълни: „Това е ужасяваща новина за д-р Янг, семейството му и всички, които го подкрепят. Нашите мисли са с тях”.

58-годишният Янг беше задържан през 2019 г. на летището, когато пристигна в южния град Гуанджоу със съпругата си от Ню Йорк, за да види семейството си. По-късно беше обвинен в шпионаж - обвинения, които той отрече. Случаят на Янг е обвит в тайна. Китайските власти не са предоставили подробности, включително за коя страна е "шпионирал". През 2021 г. процесът срещу него се проведе при закрити врати в строго охраняван съд в Пекин, в който на австралийските дипломати беше отказан достъп. Решенията бяха многократно отлагани. Китайската съдебна система е известна с непрозрачност, особено по дела, свързани с националната сигурност. Здравето на Янг се е влошило в ареста. Миналата година той каза, че се страхува, че може да умре в затвора, след като беше открита голяма киста на бъбрека му. Австралия се застъпва за него пред Китай при всяка възможност и на най-високи нива, каза австралийският външен министър.

Тя обеща да продължи да настоява за интересите и благосъстоянието на Янг, включително подходящо медицинско лечение, и да предоставя консулска помощ на него и семейството му. На пресконференция днес Уонг каза, че е извикала китайския посланик Сяо Циан, за да обясни присъдата, като същевременно призна, че това е „решение на китайската правна система“. „Всички австралийци искат да видят д-р Янг отново със семейството си“, каза Уонг, добавяйки, че Янг има „опции“ да обжалва присъдата. Фън Чунги, приятел на Янг, нарече присъдата му „варварски акт на китайския комунистически режим“.

„Янг е наказан от китайското правителство за своята критика към нарушенията на човешките права в страната и застъпничеството му за универсални ценности като правата на човека, демокрацията и върховенството на закона. Това е възмутително политическо преследване и неприемливо произволно лишаване от свобода на невинен австралийски гражданин“, заяви приятелят на осъдения. Фън също изрази загриженост за здравето на Янг, като призова австралийското правителство да уреди медицинско условно освобождаване и да го върне обратно в Австралия възможно най-скоро.

„Тревожно“ изречение

Янг е работил като служител в китайското външно министерство, преди да емигрира в Австралия. Преди задържането си той редовно публикува сатирични коментари, критични към китайското правителство, до своите близо 130 000 последователи в X, известен преди като Twitter. Той също така написа поредица от шпионски романи. Въпреки че има австралийско гражданство, Янг е известен с това, че прекарва по-голямата част от времето си в Съединените щати, където е бил гост-учен в Колумбийския университет в Ню Йорк. Присъдата на Янг беше осъдена и от правозащитни групи. Даниела Гавшон, директор на "Human Rights Watch" за Австралия, каза, че присъдата е „катастрофална“ за Янг и семейството му и призова за „по-решителни действия“ от Канбера за увеличаване на натиска върху Пекин. „След години на произволно задържане, твърдения за изтезания, затворен и несправедлив процес без достъп до собствен избор на адвокати – присъда, толкова тежка, колкото и тази, е тревожна“, каза тя. 

„Това хвърля светлина върху непрозрачната наказателноправна система на Пекин, която Китайската комунистическа партия контролира“, допълни Гавшон. Не за първи път съдбата на австралийци, замесени в дела за националната сигурност, предизвиква напрежение между Пекин и Канбера. Миналия октомври австралийската телевизионна водеща Ченг Лей беше освободена от Китай и се върна у дома при семейството си повече от три години, след като беше задържана по неясни обвинения в шпионаж. Ченг, бивша водеща в ресор бизнес и икономика на китайския държавен телевизионен оператор CGTN и майка на две деца, беше обвинена в незаконно предоставяне на държавни тайни в чужбина. 
Пекин не разкри подробности за обвиненията срещу Ченг през трите й години задържане, а китайският съд многократно отлага произнасянето на присъдата.
Сподели:
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран

Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?

Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?

Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп

Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци

Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци

Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца