25 Февруари, 2026

Китай осъди "очернянето" на "Един пояс, един път"

Китай осъди "очернянето" на "Един пояс, един път"

Ван Венбин

Ван Венбин изрази своето разочарование от напускането на Италия на проекта

Китай осъди "очернянето" на своя инфраструктурен проект "Един пояс, един път" след решението на Италия да се оттегли от него, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.

"Китай твърдо се противопоставя на очернянето и отслабването на сътрудничеството в рамките на „Един пояс, един път“ и се противопоставя на конфронтацията и разделението", заяви говорителят на Министерството на външните работи Ван Венбин.

Говорителят не пожела да коментира пряко решението на Италия, но посочи, че в този проект, стартирал през 2013 г. по инициатива на президента Си Цзинпин, участват над 150 държави, което го прави "най-голямата платформа за сътрудничество в света".

Той припомни, че Италия е изпратила свои представители на форума "Един пояс, един път" в Пекин през октомври, което според него е доказателство за "огромната привлекателност" и "глобалното влияние" на проекта.

През 2019 г. Италия, бореща се под тежестта на публичния си дълг, стана единствената страна от Г-7, която участва в мащабната инвестиционна програма на Пекин, описвана от опонентите ѝ като троянски кон, предназначен за придобиване на политическо влияние. Четири години след като се присъедини към проекта Италия се оттегли от спорното споразумение с Китай за „Един пояс, един път“, съобщи източник от правителството на Джорджа Мелони.

Този амбициозен проект на стойност 2 трилиона долара има за цел да подобри търговските връзки между Азия, Европа, Африка и дори отвъд тях, чрез изграждането на пристанища, железопътни линии, летища и индустриални паркове.

Тази програма обаче е сериозно критикувана в международен план и заради опасния дълг, който налага на бедните страни.
Сподели:

Коментари (0)

Тръмп заговори за „трети мандат“

Тръмп заговори за „трети мандат“

Двадесет и втората поправка към Конституцията на САЩ ясно ограничава пребиваването на поста президент до два мандата

Китай налага още по-строг контрол върху онлайн средата в страната

Китай налага още по-строг контрол върху онлайн средата в страната

Докато на Запад често се акцентира върху т.нар. „Велик китайски защитен екран“, системата за цензура и контрол е много по-сложна

Служебното правителство внася втори закон за удължителен бюджет

Служебното правителство внася втори закон за удължителен бюджет

Служебният финансов министър Георги Клисурски заяви, че ще предложат удължителният бюджет да не важи само до 31 март, а до приемане на редовния бюджет за 2026 г