7 Декември, 2025

Цветанов: София може да бъде център на всички важни решения за европейската перспектива пред Западните Балкани

Цветанов: София може да бъде център на всички важни решения за европейската перспектива пред Западните Балкани

снимка: пресцентър на ГЕРБ

Западните Балкани са част от колективната сигурност на Европейския съюз. Ние, като политици, сме длъжни да осигурим на бъдещите поколения една мирна и спокойна Европа, в която се изповядват европейските ценности. Това заяви председателят на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред и председател на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов по време на откриването на форума „Толерантността в Западните Балкани: ключ към Европа“. Събитието е част от календара на Българското председателство на Съвета на ЕС и се провежда в Националния дворец на културата. Негови организатори са евродепутатите от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев и Асим Адемов.

Председателят на ПГ на ГЕРБ увери, че всички български институции са ангажирани с процеса по европейската интеграция на страните от Западните Балкани. „Макар и изправени пред Брекзит, от Великобритания изграждат стратегия за работа със Западните Балкани, което е доказателство, че те няма да се отклонят от общите ни цели по интеграцията на този регион. Радостен съм, че и САЩ подкрепят този процес“, сподели Цветанов и допълни, че най-важното нещо е човешките права и демократичният процес да бъдат гарантирани.

Цветан Цветанов отбеляза, че София би могла да бъде център на всички важни политики и решения за европейската перспектива пред Западните Балкани и като пример даде предстоящата среща на 17 май в София между ЕС и Западните Балкани. „Неотдавна, когато отново в НДК приехме процедурните правила за парламентарен контрол върху работата на Европол от страна на ЕП и националните парламенти, с колегите от Службата обсъдихме и Многогодишната програма на Европол, акцент в която беше доброто взаимодействие със страните от Западните Балкани“, уточни Цветанов.
„Ние искаме нашето председателство да бъде запомнено като Балканското председателство“, бяха думите на министъра на европредседателството Лиляна Павлова. „За съвсем кратко време успяхме да променим отношението на европейските ни партньори към нашия регион. Днес темата за Западните Балкани е припозната от всички тях и вече не се възприема само като приоритет на европредседателството, а като акцент в европейския дневен ред“, категорична бе тя.

„Нека знаем каква е историята на нашия континент. Никога не бива да повтаряме грешките от миналото. Затова основната цел на ЕС е мирът. Никога повече не трябва да има война на европейска земя“, подчерта евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев.
Неговият колега от групата на ГЕРБ/ЕНП в ЕП Асим Адемов коментира, че на Балканите има прекрасни хора и ние сме длъжни да го покажем на всички. „Как очакваме страните от Западна Европа да ни опознаят при положение, че ние самите не знаем много едни за други“, каза още Адемов.

Сподели:

Коментари (0)

Румен Христов: Може да се иска оставката на премиер, но външни хора не могат да свалят лидер на партия

Румен Христов: Може да се иска оставката на премиер, но външни хора не могат да свалят лидер на партия

Според него задачата на партиите, които участват в парламентарните избори, е да си осигурят застъпници. “Защото, когато има във всяка секция застъпници на отделните формации, много трудно може комисията да се наговори."

Евакуираха с хеликоптер трима души от заседналия танкер от сенчестия флот на Русия

Евакуираха с хеликоптер трима души от заседналия танкер от сенчестия флот на Русия

„Получи се информация, че има трима членове на екипажа, които са в недобро здравословно състояние - по молба на корабособственика да бъдат евакуирани."

Ивайло Мирчев: Елате да покажем гнева си, да ги изметем от България!

Ивайло Мирчев: Елате да покажем гнева си, да ги изметем от България!

“Този бюджет дори е по-лош от предния.”