25 Декември, 2025

Китай създаде инженерно чудо, което променя енергетиката

Китай създаде инженерно чудо, което променя енергетиката

илюстрация: Faktor.bg

Пекин представи най-голямата „водна батерия“ в света – помпено-акумулиращата централа Fengning с мощност 3,6 GW. Тя използва вода и гравитация, за да стабилизира възобновяемите източници и да намали зависимостта от въглища – стратегически ход с глобални последици

Китай направи нов пробив в глобалната енергийна надпревара, като официално пусна в експлоатация най-голямата в света „водна батерия“ – помпено-акумулиращата електроцентрала Fengning. С мощност от 3,6 гигавата (GW) и годишен капацитет от 6,61 тераватчаса (TWh), съоръжението вече е символ на новата стратегия на Пекин за баланс между възобновяема енергия и стабилност на мрежата.

Проектът, управляван от State Grid Corporation of China, е резултат от над десетилетие инженерна работа, започнала през 2013 г., като последната от дванадесетте турбини бе включена през август 2024 г.

Батерия, задвижвана от вода и гравитация, а не от литий
Fengning не използва химически батерии – нито литиеви, нито натриеви. Вместо това централата съхранява енергия чрез гравитация:

  • При ниско потребление (например нощем), излишната електроенергия се използва за изпомпване на вода към горен резервоар.
  • При високо потребление водата се спуска надолу, задвижвайки турбините и генерирайки ток.

Това я прави ключов буфер за нестабилните източници като вятър и слънце. Благодарение на турбините с променлива скорост, централата може да реагира за секунди на колебанията в мрежата и да поддържа стабилност дори при пикови натоварвания.

Енергийна трансформация с глобален отзвук
Проектът е част от амбицията на Китай да намали зависимостта си от въглища и да постигне въглеродна неутралност до 2060 г.

„Фъннин“ се превръща в инфраструктурен мост между гигантските вятърни и соларни паркове в района на Джанджякоу и националната електрическа мрежа.

Международни анализатори посочват, че с този проект Китай изпраща ясно послание: решението на енергийния преход не е само в нови източници, а в съхранението и управлението на енергията.

Инженерни предизвикателства и стратегическо значение
Въпреки огромния успех, проектът не е без предизвикателства – сезонните промени в нивата на водата и високопланинският терен усложняват интеграцията с националната мрежа. Все пак централата вече е свързана чрез четири 500 kV електропровода, осигуряващи стабилен трансфер на електроенергия.

Енергийни експерти определят „Фъннин“ като технологичен чертеж за бъдещето – доказателство, че гравитацията може да замени лития, а възобновяемата енергия може да бъде наистина предсказуема и управляема.

Развитието на „Фъннин“ има не само технологично, но и огромно икономическо значение. Проектът се оценява на над 3.5 милиарда долара и е част от дългосрочната стратегия на Китай да изгради енергиен пазар, независим от колебанията в цените на въглищата и газа. Стабилността, която водната батерия осигурява на мрежата, позволява по-голяма интеграция на възобновяеми източници и привлича чуждестранни инвестиции в зелени технологии. Така „Фъннин“ не е просто електроцентрала – тя е икономически модел за нов тип енергийна инфраструктура, при която ефективността, сигурността и устойчивостта се превръщат в конкурентно предимство на Китай на световния пазар.

Сподели:

Коментари (6)

  • 08:21, 18 Ноември, 2025

    За тези, които не са разбрали или не искат да разберат: Мощността е хиляди пъти над Чаира и може да се реагира за секунди. И няма област - от селско стопанство, през транспорт и строителство до космически технологии, Китай да не е водеща сила. А който иска да си дрънка за пропаганда и за Тянанмън.

    Отговор
  • 11:11, 17 Ноември, 2025

    Така де китай да разработили модерен Павец :)

    Отговор
  • 09:45, 15 Ноември, 2025

    Браво. Китай откри топлата вода.

    Отговор
  • 02:44, 12 Ноември, 2025

    Ако още малко се напънете ще прочетете, че Япония, а сега и Китай , Япония вече експлоатира, скоро и Китай ПАВЕЦ с морска вода. И това го набийте в тиквите на т.нар. бизнесмени които системно с корупционни похвати унищожават природата у нас.

    Отговор
  • 12:58, 11 Ноември, 2025

    ПАВЕЦ Чаира съществува от повече от 30 години и работи на същия принцип. Така че за какво става дума

    Отговор
    • 14:32, 15 Ноември, 2025

      По силна от китайската наука е китайската пропаганда...

      Отговор
Samsung/BMW революция: 965 км пробег и зареждане за 9 минути

Samsung/BMW революция: 965 км пробег и зареждане за 9 минути

Новата технология обещава двойно по-висока енергийна плътност, по-дълъг живот и по-висока безопасност и ще дебютира в автомобили на BMW и устройства на Samsung от 2026 г.

Защо все повече хора избират смартфони с висока защита срещу вода и прах?

Защо все повече хора избират смартфони с висока защита срещу вода и прах?

Все повече потребители избират смартфони с висока защита срещу вода и прах, защото устройствата се използват постоянно и в различни среди – на открито, по време на спорт, пътувания и работа. Повишената издръжливост намалява риска от повреда, удължава живота на телефона и осигурява спокойствие при ежедневна употреба.

Дрон захранен от водород счупи световния рекорд с полет от 188 км

Дрон захранен от водород счупи световния рекорд с полет от 188 км

Водороден дрон с полет от над 4 часа влиза в Книгата на рекордите на Гинес. Нулеви емисии и рекордна издръжливост отварят пътя за нови индустриални приложения