4 Май, 2026

Китай ще подкрепи разследване на СЗО за коронавируса, но след края на пандемията

Китай ще подкрепи разследване на СЗО за коронавируса, но след края на пандемията

Китай заяви, че ще подкрепи създаването на комисия под егидата на Световната здравна организация (СЗО) за оценка на "глобалния отговор" на коронавируса, но след "края на епидемията".

Пекин реагира на натиска от Запада, по-специално от Съединените щати и Австралия, да се разследва огнището на вируса в Китай в края на миналата година.

"Оценката трябва да бъде дадена открито, прозрачно и всеобхватно в подходящ момент след края на епидемията", заяви пред репортери говорителят на китайското външно министерство Хуа Чунчжин.

Тя подчерта, че този ход трябва да бъде одобрен от Световната здравна организация или Изпълнителния съвет на СЗО, двата основни органа на базираната в Женева международна организация.

Чунчжин специално отбеляза, че това не е разследване срещу Китай, а оценка, която предполагаемо ще обхване всички страни по света.

Няколко държави, включително Франция, Германия и Великобритания, през последните седмици призоваха китайските власти да гарантират прозрачност в своите процедури относно коронавируса. Други страни, като САЩ и Австралия, стигнаха още по-далече, призовавайки за международно разследване на Китай, което ще трябва да определи причината за пандемията, предадоха френски медии.

Пекин отхвърли инициативата и разкритикува политизирането на кризата. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Новият мирен план на Иран е неприемлив

Тръмп: Новият мирен план на Иран е неприемлив

Това изявление той направи в коментар пред журналиста от израелското издание Kan News Натан Гутман

Мерц: САЩ са централни за НАТО въпреки различията в мненията

Мерц: САЩ са централни за НАТО въпреки различията в мненията

Канцлерът отговори с "няма връзка" на въпроса дали плановете на САЩ да намалят военното си присъствие в Германия имат нещо общо със спора между двамата лидери относно стратегията на Белия дом в Иран

Al Jazeera: Иран е предложил на САЩ триетапен план за прекратяване на войната

Al Jazeera: Иран е предложил на САЩ триетапен план за прекратяване на войната

Той включва задължение за ненападение, включително от страна на Израел, за да се гарантира, че конфликтът няма да бъде подновен.