25 Февруари, 2026

Китай стана втората сила в света по ядрени подводници, изпревари "втората армия" в света

Китай стана втората сила в света по ядрени подводници, изпревари "втората армия" в света

Ядрена подводница; илюстрация: Faktor.bg/Ai

С над 30 ядрени подводници Китай изпреварва Русия и се приближава до САЩ. Масовото производство, хиперзвуковите оръжия и новите класове подводници променят глобалния баланс

Китайската народноосвободителна армия прави тих, но стратегически пробив, който вече променя глобалния военноморски баланс. Според последните оценки, китайският ядрен подводен флот вече е по-голям от руския, отстъпвайки по численост единствено на Съединените щати. Това е резултат от ускорено производство, технологични скокове и дългосрочна индустриална стратегия, която все по-ясно се очертава като една от най-успешните в света, отбелязва militarywatchmagazine.

Това развитие не е просто статистика. То е сигнал, че подводната надпревара – една от най-критичните и най-слабо видими части на съвременната военна мощ – навлиза в нова фаза.

Към момента Китай разполага с около 32 действащи ядрени подводници, докато руският флот се оценява на между 25 и 28. Китайската структура включва - девет по-стари ударни подводници Type 093/093A, девет балистични ракетоносци Type 094/094A, около 14 нови ударни подводници Type 093B, като още до 16 корпуса са в различен етап на строителство.

Именно масовото производство на Type 093B е ключовият фактор зад изпреварването на Русия. За този клас се знае сравнително малко, но според наличната информация той ще бъде оборудван с хиперзвукови ракети YJ-20 (балистични) и YJ-19 (крилати) – комбинация, която значително усложнява противодействието от страна на потенциални противници.

САЩ – технологично водещи, но индустриално ограничени
Докато Китай увеличава темпото, Военноморските сили на САЩ се сблъскват с парадокс: технологично превъзходство, но недостатъчен производствен капацитет. Американските корабостроителници могат да произвеждат около 1,2 ударни подводници годишно, докато стратегическите планове изискват почти двойно повече – 2,33 годишно.

Допълнително напрежение създава и фактът, че САЩ изостават в интеграцията на хиперзвукови оръжия както на подводници, така и на надводни кораби – област, в която Китай вече демонстрира реални способности, посочва militarywatchmagazine.

Следващото поколение: Type 095 и Type 096
Истинската тревога за военните анализатори обаче не идва от сегашните подводници, а от следващото поколение, което вече се разработва. Китай работи паралелно по:

  • Type 095 – нов клас ударна ядрена подводница
  • Type 096 – следващо поколение балистичен ракетоносец

Очаква се тези платформи да въведат технологии, които все още не са масово внедрени никъде другаде – магнитни задвижвания, rim-driven propellers и радикално по-ниска акустична забележимост. Бившият офицер от ВМС на САЩ Кристофър Карлсън коментира, че Type 095 вероятно ще бъде „изключително тиха подводница“, което значително ще усложни задачите по нейното откриване и проследяване.

По информация от отбранителни източници, поне един корпус на Type 095 вече е в ранен етап на сглобяване, а първата Type 096 също е в процес на строителство. Влизането им на въоръжение се очаква в началото на 30-те години, когато Китай може да се окаже световен лидер не само по численост, но и по качество на подводния си флот.

Мащабните инвестиции в Type 093B подсказват, че част от технологиите за следващото поколение вече се внедряват като „междинно решение“. Така Китай не чака бъдещето – той го въвежда постепенно, без резки скокове, но с постоянен натиск върху конкурентите си.

Развитието на подводния флот не е изолирано явление. То върви ръка за ръка с напредъка на Китай в други стратегически области – разрушителите Type 055, програмите за изтребители от шесто поколение и хиперзвуковите носители на ядрено възпиране. В съвкупност това оформя картина на държава, която систематично изгражда цялостно военно-технологично превъзходство.

Изпреварването на Русия по брой ядрени подводници е само видимата част на процес, който тече от години. Истинската промяна е в темпото, индустриалната дисциплина и технологичната дълбочина, с които Китай трансформира военноморската си мощ. А под водата – където сигналите са слаби, а грешките фатални – това надмощие може да се окаже решаващо.

Сподели:

Коментари (0)

Мир между Украйна и Русия до 4 юли? Зеленски коментира новия краен срок на Тръмп

Мир между Украйна и Русия до 4 юли? Зеленски коментира новия краен срок на Тръмп

Президентът на страната, жертва на руската агресия, коментира съобщенията, че Съединените щати целят да прекратят войната до 4 юли, деня на 250-годишнината от независимостта на САЩ

САЩ гласуваха с “въздържал се” резолюцията на ООН за мира в Украйна

САЩ гласуваха с “въздържал се” резолюцията на ООН за мира в Украйна

С документа се призовава за незабавно и безусловно примирие и "всеобхватен, справедлив и устойчив мир"

Ескалация в Иран: Протестиращи се сблъскаха с лоялисти на режима

Ескалация в Иран: Протестиращи се сблъскаха с лоялисти на режима

Напрежението ескалира между антиправителствени активисти и проправителствени милиции, които се сблъскват в иранските университетски кампуси за четвърти пореден ден