11 Януари, 2026

Китайци на фронта: Как руската пропаганда превръща наемниците в "ударна сила"

Китайци на фронта: Как руската пропаганда превръща наемниците в "ударна сила"

Според разследване на The Guardian Русия активно вербува китайски граждани чрез социални мрежи, предлагайки договор с обещание за бонус между 60 000 и 200 000 юана (8 000–27 000 долара) и месечно възнаграждение от около 2 500 долара

Войната в Украйна отдавна надхвърли териториалните си граници и отдавна вече се води и на друго поле – това на информационното влияние и глобалния наемен пазар. Най-новият епизод в този мащабен сценарий идва от Русия, която според разследване на The Guardian активно вербува китайски граждани чрез социални мрежи, превръщайки пропагандата си в хибрид между патриотичен клип и лайфстайл реклама.

Видеа, насочени към китайската публика, циркулират в TikTok, WeChat и други онлайн платформи. Част от тях са с високо ниво на продукция и напомнят на военни трейлъри – "твърди мъже", драматична музика, изречени с увереност реплики от типа "Демонстрирай силата си тук!". Други изглеждат почти наивно, като записани с телефон видеоблогове, в които инфлуенсъри (някои с над 300 000 последователи) разказват за "добрите условия", "обучение от професионалисти" и обещават безплатно жилище, медицинска помощ и социални облаги.

Цената на този "военен туризъм"? Подписване на договор с обещание за бонус между 60 000 и 200 000 юана (8 000–27 000 долара) и месечно възнаграждение от около 2 500 долара. За немалко хора в провинциален Китай това е повече от доходите, които някога са получавали.

„Разчитайте на мен. Имам готов паспорт, мога да тръгна по всяко време“, гласи коментар под едно от видеата – израз, който звучи едновременно отчаяно и наивно.

Не липсват и трезви гласове. Някои потребители наричат наемниците „пушечно месо“, напомняйки, че зад блясъка на кадрите стои една от най-кървавите войни в Европа от десетилетия.

Преди три седмици китайският журналист Чай Дзин интервюира китайски мъж, заминал с туристическа виза за Русия и записал се в армията. Той признава, че парите са изиграли ключова роля в решението му, но също така разказва, че иска да покаже на китайците какво представлява "истинската война", защото повечето от тях живеят в комфортна заблуда.

И докато Китай официално уверява, че предупреждава гражданите си да не участват в конфликта, президентът Зеленски разкри, че Украйна разполага с имената на над 150 китайски бойци, заловени на страната на Русия. Двама вече са в украински плен. Киев дори обмисля размяна на китайски наемници за украински военнопленници.

Така една кампания, започнала с видеа, напомнящи реклами за работа в чужбина, може да се превърне в дипломатически казус от висша степен. И поставя въпроса – колко лесно се преминава от екрана на телефона до окопите в Бахмут?

Сподели:

Коментари (0)

Луд човек и силен вятър нищо не ги спира...

Луд човек и силен вятър нищо не ги спира...

Европейският Съюз трябва да оцелее и излезе от това  катастрофално  положение в света  като ЕВРОПЕЙСКИ СЪЕДИНЕНИ ЩАТИ!

Скандално изказване на Густаво Петро взриви Латинска Америка

Скандално изказване на Густаво Петро взриви Латинска Америка

Колумбийският президент публикува карта, споделяйки идеята на Боливар за създаване на конфедерация от автономни нации

Напрежението в Иран ескалира: САЩ чертаят военни сценарии на фона на бурни протести

Напрежението в Иран ескалира: САЩ чертаят военни сценарии на фона на бурни протести

Администрацията на Тръмп обсъжда възможни удари срещу ирански цели, докато протестите разклащат режима в Техеран