Според писмо, изпратено до държавния секретар Марко Рубио, това може да е ясен сигнал за задълбочаване на стратегическите връзки между Москва и Пекин, въпреки че Китай отрича
Вашингтон бие тревога заради информации, че китайски бойци се сражават на страната на Русия в Украйна. Американски законодатели поискаха от Държавния департамент незабавно обяснение за присъствието на китайски наемници на бойното поле, намеквайки, че това не би било възможно без „негласното одобрение“ на Пекин, предаде Ройтерс.
Според писмо, изпратено до държавния секретар Марко Рубио и други членове на Конгреса, присъствието на китайски граждани сред руските сили е ясен сигнал за задълбочаване на стратегическите връзки между Москва и Пекин. В писмото се подчертава, че в условията на силен централен контрол от страна на Китайската комунистическа партия, подобна дейност трудно би останала незабелязана или неконтролирана от китайската държава.
Информацията, която разтревожи американските институции, идва след като украинските власти съобщиха, че са заловили двама китайски бойци в Източна Украйна, а разузнавателни данни сочат, че най-малко 155 китайци вече се бият за Русия.
Американските служби определят тези лица като наемници, но не изключват координирана дейност между Москва и Пекин. Държавният департамент определи ситуацията като „обезпокоителна“.
Пекин от своя страна отрича официално участие и осъди "безотговорните коментари", но не отговори директно на въпросите за вербуването на китайски граждани. Според украинския президент Володимир Зеленски, Русия използва китайски социални мрежи за набиране на бойци, като Пекин е бил наясно с това.
Китай отдавна снабдява Русия с техника с двойна употреба — компоненти за дронове и танкове, а също така доставя дронове за използване в конфликта, въпреки претенциите си, че заема неутрална позиция и насърчава мирни преговори.
„Китай не е неутрален наблюдател, а де факто партньор във войната“, заяви Джон Муленар, републикански председател на Комисията за Китай в Конгреса. Колегата му демократ Раджа Кришнамурти призова администрацията да изиска от Пекин незабавно изтегляне на бойците и да предприеме дипломатически мерки за ограничаване на китайската подкрепа за Москва.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Докато Макрон разчита на Вучич, „Монд“ излезе с ужасяващи данни за режима в Сърбия
„Гражданите нямат доверие на полицията, защото вече никой не може да различи престъпника от полицая“, заявява пред разследващия сайт „Радар“ бившият полицейски командир Боголюб Живкович
Горят голям химически завод и нефтобаза в Русия
Дронове са атакували нефтобаза „Спецторг Плюс“ в Рибинск, Ярославска област. Видеоклипове на пожара и огромните стълбове дим са публикувани онлайн. Сателитната служба за проследяване на температурни аномалии на НАСА Firms е заснела кадри от пожара в завод "Азот".
Очакват се хиляди на протест в Женева преди срещата на върха на Г-7
В очакване на демонстрациите множество магазини, обществени сгради и културни институции са обезопасили своите фасади с предпазни прегради