17 Март, 2026

Кличко: Огромни битки се водят на север и изток от Киев

Кличко: Огромни битки се водят на север и изток от Киев

Виталий Кличко

Украинските войски се готвят за нови руски нападения в Донбас

Кметът на Киев Виталий Кличко съобщи за големи битки, които се водят около украинската столица, предаде Ройтерс. По думите му става дума за "огромни" боеве северно и източно от града.

Областният управител на Киев Олександър Павлюк заяви, че руските войски са се изтеглили от североизточното киевско предградие Гостомел, но добави, че те все още са се окопали в Буча, населен пункт между Гостомел и Ирпин. Според Великобритания украинските сили са си върнали села по пътя, свързващ Киев с обсадения град Чернигов на север.

На югоизток, украинските войски се готвят за нови руски нападения в Донбас, след като са отблъснали руската атака срещу Киев, заяви украинският президент Володимир Зеленски.

По думите му Русия струпва сили близо до обсадения и разрушен град пристанищен град Мариупол на юг, където според официални представители са блокирани около 170 000 души.

Руските бомбардировки на Мариупол са причинили щети на инфраструктурата за поне 10 милиарда долара, по първоначални сметки на местните власти.

"Всяко престъпление, всяко убийство и всеки акт на разрушение, извършени от агресора, трябва да бъдат документирани и предадени на Международния съд на ООН", заяви кметът на града Вадим Бойченко, цитиран от общинския съвет на Мариупол. Общинският съвет на града добавя в свое изявление, че за документирането на подобни актове ще отговаря специална комисия от общински съветници.
Сподели:

Коментари (0)

Въоръжен застреля двама край летището на Франкфурт

Въоръжен застреля двама край летището на Франкфурт

Двама души са били застреляни в бистро недалеч от летището на Франкфурт, съобщава тази сутрин германската полиция

Китай обяви изпращане на хуманитарна помощ за Иран и Ливан

Китай обяви изпращане на хуманитарна помощ за Иран и Ливан

За решението на страната съобщи говорителят на външното министерство Лин Дзян по време на пресконференция

И Гърция отказа да се включи  във военноморска мисия в Ормузкия проток

И Гърция отказа да се включи във военноморска мисия в Ормузкия проток

Гръцките власти изтъкват, че въоръжените сили на страната вече са силно натоварени, за да бъдат ангажирани в мисия, която е неприемлива за Атина