14 Март, 2026

Климатолог: Идва гореща вълна, гответе се за фурна на 220 градуса

Климатолог: Идва гореща вълна, гответе се за фурна на 220 градуса

снимка: архив

Антициклонът, който ще обхване Източна Европа от събота, няма да се отрази много съществено на времето у нас, допълва Георги Рачев

Този юни може да се окаже най-сухият от 2000 г. насам, прогнозира климатологът проф. Георги Рачев, който повдигна завесата какво време предстои през следващите дни.

„Много е сухо и до края на месеца не се виждат валежи. Днес трябваше да вали – да, ама не. Няма да се получи. В Източна и Южна България някъде ще има купесто-дъждовна облачност, с малко валежи. Утре почти няма да има валеж“, коментира Рачев.

„И започва бавният грил, който поне в близките 10 дни ще си остане на 200-220 градуса. Американският модел предвижда 39-40 градуса в района на поречието на Дунав“, посочи още климатологът.

Антициклон ще обхване Източна Европа от събота и в неговата периферия днес ще нахлуе малко по-студен въздух, но това няма да доведе до рязка смяна на времето.

„В събота времето ще бъде много хубаво. В София ще е 25-26 градуса. Но от вторник – фурната ще е на 220 градуса“, предупреди Георги Рачев.

По неговите думи влизаме в гореща вълна, която ще продължи дълго време. Има опасност от пожари, алармира властите климатологът.

Сподели:

Коментари (0)

Документите говорят:  Не били агенти, но ДС им плащала да прочиства БАН и КРТ от "идейно-политически нестабилни“ служители

Документите говорят: Не били агенти, но ДС им плащала да прочиства БАН и КРТ от "идейно-политически нестабилни“ служители

Това разкрива строго секретна справка от архивите на Държавна сигурност, който показва как е работил отделът с идеологическо направление

Министър Околийски: Положението около базите за хеликоптери за спешна помощ е притеснително

Министър Околийски: Положението около базите за хеликоптери за спешна помощ е притеснително

По неговите думи изграждането им е започнало преди 2 години, а сега има риск от провал на инвестицията по Плана за възстановяване и устойчивост

Проф. Рачев обеща след "скучното мартенско време" да се готвим за промяна

Проф. Рачев обеща след "скучното мартенско време" да се готвим за промяна

Март е сух и до този момент поне две трети от територията на България е с нулев валеж, а би трябвало доста да вали през този месец