Били са хванати в засада
Клон на "Ал Каида" заяви, че негови бойци са убили 50 наемници от руската частна военна компания "Вагнер“ и 10 малийски войници при засада в северния регион Кидал в Мали, близо до границата с Алжир, в събота, съобщи Дарик с позоваване на Ройтерс.
Агенцията се позовава на американския специализиран сайт SITE, следящ активността на ислямистки групи в интернет.
Засадата е извършена през същия ден, в който бунтовническото движение на туарегите, известно като "Постоянна стратегическа структура за мир, сигурност и развитие" (ПСС-МСР), заяви, че е убило и ранило десетки малийски войници и наемници от "Вагнер“ по време на няколкодневни боеве в граничния град Тинзауатен.
Това, както изглежда, е най-тежкото поражение на "Вагнер", откакто преди две години руската компания се включи в борбата на малийската хунта с ислямистките групировки, които от 2012 г. се бунтуват в региона на Сахел.
Мали, където армията завзе властта с преврати през 2020 и 2021 г., заяви, че руските сили там не са наемници от "Вагнер", а инструктори, които помагат на местните войски с оборудване, закупено от Русия. Въпреки това в необичайно изявление в понеделник "Вагнер" заяви, че негови бойци са се сражавали заедно с малийски войници от 22 до 27 юли край Тинзауатен и са понесли тежки загуби, включително смъртта на командира си Сергей Шевченко.
Няколко руски военни блогъри съобщиха за поне 20 убити в редиците на "Вагнер“.
В неделя SITE цитира изявление на клона на "Ал Каида“ - "Джамаа Нусрат ул Ислам уа ал Муслимин", в което се казва, че неговите бойци са успели да "вкарат в сложна засада конвой на малийската армия и наемници на" Вагнер"“ южно от Тинзауатен.
Още от Свят
Мъск не разреши на Украйна да използва Starlink за удари срещу цели в Русия
Източници отбелязват, че Мъск многократно е казвал на украинските власти, че е време да „сключат сделка“ с Русия
Над 30 са инцидентите с дронове в Румъния през последните четири години - всички са с руски произход
Букурещ извика руския посланик в Румъния и му бяха показани фрагменти с надписи на руски език
Зеленски: Договорихме се със САЩ за месечни доставки на ракети за „Пейтриът“
По думите му доставките са недостатъчни и през тази година са по-малко от преди