Министрите на отбраната на съюзниците на Украйна се срещат в американската военна база "Рамщайн" в Германия. Основна тема на контактната група ще бъде военната подкрепа за Киев. В началото на срещата министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин заяви, че съюзниците са се ангажирали да подкрепят Украйна толкова дълго, колкото е необходимо, и отхвърли това, което той описа като "усилията на руския президент Владимир Путин да си създаде сфери на влияние с оръжие".
Украйна се надява на днешната среща да успее да договори получаването на допълнително оборудване за противовъздушна отбрана, бойни самолети, бронирани превозни средства, тежки артилерийски снаряди и оборудване за електронна война от партньорите.
Преди началото на срещата генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, който вчера посети Киев и разговаря с президента Володимир Зеленски, заяви, че след като войната в Украйна приключи, Киев трябва да разполага със "средства за възпиране, за да предотврати нови атаки". Столтенберг подчерта:
"Вчера в Киев заявих, че бъдещето на Украйна е в евроатлантическото семейство. Всички съюзници от НАТО са съгласни, че Украйна в крайна сметка ще стане член на алианса, но основният фокус сега е да се гарантира, че страната ще надделее над Русия".
По-рано Столтенберг обеща военната подкрепа за страната да продължи, като каза, че досега съюзниците от НАТО са обучили десетки хиляди украински военнослужещи, изпратили са военна помощ на Киев за 150 милиарда евро, от които 65 милиарда са за доставки на оръжие.
Още от Свят
САЩ обявиха Palestine Action за глобална терористична групировка
„Политическият тероризъм няма място в нашето общество и ние ще продължим да прекъсваме финансовите източници на тези групировки, докато не бъдат елиминирани“,
В Норвегия арестуваха 16-годишен за подготовка на терористичен акт срещу детска градина
Момчето е отправяло заплахи в различни социални платформи
Meta забранява Facebook и Instagram за тийнейджъри - могат да използват платформите по два часа на ден
Главният прокурор на Калифорния Роб Бонта определи мерките като „реална промяна, истинска прозрачност и действително приложими механизми за защита на децата“