17 Май, 2026

Ключови избори в Бранденбург и Саксония, очаква се разклащане на управляваща коалиция на Меркел

Ключови избори в Бранденбург и Саксония, очаква се разклащане на управляваща коалиция на Меркел

В Източна Германия над пет милиона избиратели гласуват днес за нов регионален парламент

В Източна Германия над пет милиона избиратели гласуват днес за нов регионален парламент в провинциите Бранденбург и Саксония. Заради очаквания слаб резултат за партиите в управляващата коалиция на канцлера Ангела Меркел се очаква вотът да разклати правителството в Берлин.

„Всички срещу крайната десница” е мотото на двата регионални вота. Никой не иска да управлява с „Алтернатива за Германия”, която в Бранденбург може дори да спечели, а в Саксония е втора политическа сила с близо 25 процента. Това изправя традиционните партии пред сложната задача за съставяне на правителство.

Не е изключено министър-председателите в Потсдам и Дрезден да запазят постовете си, но не и управляващите коалиции. От политическите промени насам в Бранденбург начело са социалдемократите, а в Саксония – християндемократите на канцлера Ангела Меркел. Очакваният срив за социалдемократическата партия ще окуражи противниците на коалицията с Меркел, която може да довърши мандата си с правителство на малцинството. Премиерът на Саксония и съпартиец на Меркел, Михаел Кречмер, се опита да омаловажи значението на изборите за бъдещето на кабинета в Берлин:

„На тези избори не става дума нито за Берлин, нито за Брюксел, нито за протест. Става дума за това, как ще живеем в бъдеще заедно, в една икономически просперираща Саксония“.

Социолозите очакват рекордна избирателна активност и отчитат нерешителност в последните дни преди вота – все повече избиратели се допитват до онлайн-платформата „гласоводител”, за да решат, за кого да гласуват.
Сподели:

Коментари (0)

Антарктическият лед се топи с шокова скорост заради придвижване на океанска топлина от дълбините

Антарктическият лед се топи с шокова скорост заради придвижване на океанска топлина от дълбините

В продължение на десетилетия антарктическият морски лед изглеждаше забележително устойчив, като за разлика от Арктика, той дори се разширяваше между 2007 и 2015 г., но от 2015 г. насам площта му се свива рязко

Тръмп заплаш, че от Иран „няма да остане нищо", ако не подпише мирното споразумение

Тръмп заплаш, че от Иран „няма да остане нищо", ако не подпише мирното споразумение

Агенция Фарс съобщава, че Вашингтон е представил списък от пет точки, включващ искане Иран да запази в действие само един ядрен обект и да прехвърли запасите си от силно обогатен уран на САЩ

Руснаци се напъхаха в газопроводна тръба и вкупом бяха заловени от украинци

Руснаци се напъхаха в газопроводна тръба и вкупом бяха заловени от украинци

Всеки тръбопровод във фронтовата зона предизвиква нездравословен интерес сред руснаците, съобщава 65-та отделна украинска механизирана бригада