12 Януари, 2026

Кметовете на Истанбул и Анкара няма да се кандидатират за президентския вот

Кметовете на Истанбул и Анкара няма да се кандидатират за президентския вот

Екрем Имамоглу

Заявиха лоялност към общия кандидат на опозицията Кемал Кълъчдароглу

Кметът на Анкара – Мансур Яваш, и кметът на Истанбул – Екрем Имамоглу, отхвърлиха призива на председателя на опозиционната Добра партия (ДП) Мерал Акшенер някой от тях да се кандидатира за президент на предстоящите избори, като са заявили своята лоялност към председателя на основната опозиционна политическа сила – Републиканската народна партия (РНП), Кемал Кълъчдароглу.

В изявление, публикувано късно снощи, двамата кметове заявиха, че уважават решението на вече петпартийния опозиционен блок да номинира Кълъчдароглу за свой кандидат за президент, пише „Дейли Сабах”.

"Като биологично дете на РНП и кмет от Националния алианс, не се съмнявам, че блокът ще се разрасне още повече начело с г-н Кълъчдароглу, който ни представлява по единния начин, желан от нашата нация", се казва в изявлението на Имамоглу.

От своя страна Яваш заяви, че предварително е заявил, че няма да действа в разрез с авторитета на Кълъчдароглу. Той отбеляза, че все още споделя това мнение и се надява Националният алианс да продължи да преследва целите си заедно с всички свои членове.

Лидерът на ДП Акшенер обяви в петък, че партията ѝ се е отделила от шестстранния опозиционен алианс, като заяви, че решението на РНП да номинира Кълъчдароглу за кандидат на алианса се е оказало спорна точка. Акшенер заяви, че алиансът на останалите пет партии се е противопоставил на предложените от тях кандидати Имамоглу и Яваш.

Сподели:

Коментари (0)

САЩ тайно прехвърлиха на Украйна най-новата система ПВО за унищожение на дронове

САЩ тайно прехвърлиха на Украйна най-новата система ПВО за унищожение на дронове

Вероятно става въпрос за тестване на напълно нова разработка в реални условия

След Мадуро идва ред на Куба: Тръмп я заплаши с петролно ембарго и Рубио на власт

След Мадуро идва ред на Куба: Тръмп я заплаши с петролно ембарго и Рубио на власт

Белият дом затяга примката около Хавана: След ареста на Мадуро, Вашингтон спира петрола за острова и чертае ново бъдеще с Марко Рубио

Зеленски намекна за "нови операции", които Русия ще усети

Зеленски намекна за "нови операции", които Русия ще усети

По думите му действията на Украйна включват дълбоки удари и специални мерки, насочени към отслабване на способността на окупаторите да продължат войната