Синдикалистите изразяват недоумение защо проектът на правителствено постановление за определянето ѝ все още не е публикуван, тъй като всички необходими данни от националната статистика вече са известни:
Минималната работна заплата от 1-и януари 2026-а година трябва да бъде 1213 лева вместо сегашните 1077 лева, каза пред БНР главният икономист на КНСБ Любослав Костов.
Синдикалистите изразяват недоумение защо проектът на правителствено постановление за определянето ѝ все още не е публикуван, тъй като всички необходими данни от националната статистика вече са известни:
"Тревожи ни, тъй като остава по-малко от една седмица до крайния срок. В закона ясно пише, че на 1-ви септември трябва да имаме постановление на Министерския съвет, което да дава за обществено обсъждане новия размер на минималната заплата и видно от данните, тя трябва да бъде 1213 лева или 620 евро. Не мога да разбера защо само министърът на труда говори за минималната заплата, а в крайна сметка минималната заплата е ангажимент на цялото правителство дотолкова, доколкото нейния начин за определяне го има записан в Кодекса на труда и се надяваме да има възможно най-бързо реакция по тази тема".
Според Кодекса на труда минималната работна заплата се определя по специален механизъм и е 50% от средната заплата за период от 12 месеца, който включва последните две тримесечия на предходната и първите две тримесечия на текущата година. | БГНЕС
Още от България
Галъп: 52% не са съгласни с външната политика на Радев
Няма съществена динамика в доверието към основните политически сили през първите 100 дни от съставянето на правителството на Румен Радев.
Иво Сиромахов: Комунизмът уби красиви умове като Яна Язова, Георги Заркин, Райко Алексиев...
"Уби ги в буквалния смисъл на думата – удуши ги, разстреля ги, обеси ги", пише той
ПП: Гълъб Донев да не допусне държавата за загуби Пловдивския панаир и да го "подари" на Георги Гергов
Повод за това настояване е последното определение на Върховния касационен съд, според което активната легитимация да представлява държавата по делото принадлежи на министъра на финансите, а не на министъра на икономика