5 Април, 2026

КНСБ подготвя "черен списък" на предприятия, където тенденциозно се нарушава правото на сдружаване

КНСБ подготвя "черен списък" на предприятия, където тенденциозно се нарушава правото на сдружаване

Пламен Димитров

КНСБ постави началото на националната си кампания в защита на правото на сдружаване и договаряне на работните заплати. 

Президентът на КНСБ Пламен Димитров обясни, че една от основните теми на кампанията е предложенията за законодателни промени във връзка с транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в Европейския съюз и насърчаване на колективното трудово договаряне, което трябва да е готово до 15 ноември тази година, предаде Дарик. 

По думите му две и половина години са изтекли в "празнословия, а последните девет месеца нищо не е направено". Според него това е една от причините за сериозни критики към министъра на труда и социалната политика в оставка Иванка Шалапатова. 

Димитров обясни, че един от въпросите, които трябва да бъдат регулирани в законодателството, е как се формира минималната работна заплата. По думите му тя трябва да е поне 50 процента от средната заплата и да се приближава към т. нар. "заплата за издръжка". 

Димитров каза, че по изчисления на КНСБ към края на миналата година заплатата за издръжка на работещ е 1438 лева. Според него две трети от работещите у нас не разполагат с тази сума. 

"Следващият елемент, който е съществен, е как се договарят на браншово, секторно ниво началните стартови минимални работни заплати по икономически дейности по класификатора за дейностите на НСИ и по категории и длъжности персонално. Нашите предложения са ясни. Дали сме ги на работодателите и очакваме да видим как ще се развие диалогът между нас, тъй като правителството отсъства през всички тези девет месеца. Ще искаме придвижване на тези въпроси от служебния кабинет", заяви Димитров. 

Той каза още, че кампанията на КНСБ предвижда и информиране, че е престъпно нарушаването на правото на сдружаване на работниците.

"По време на нашата кампания ще посетим над 150 предприятия, като в повече от половината от тях няма синдикални организации", информира Димитров. 

Той обясни, че КНСБ ще направи черен списък на предприятия, където има тенденциозно нарушение на правото на сдружаване. 

"Не плаша никого, но казвам, че е дошло времето да се разбере, че всъщност правилата на играта се променят в България", заяви президентът на КНСБ. 
Сподели:

Коментари (0)

Шефът на Агенцията за храните: Инспектори на БАХБ с дронове ловят нарушители

Шефът на Агенцията за храните: Инспектори на БАХБ с дронове ловят нарушители

Кой саботира контрола върху храните: опит за политически натиск, течове и злоупотреби за милиони

Шокиращ скок на цените на бензиностанциите в Европа, горивата у нас остават най-евтини

Шокиращ скок на цените на бензиностанциите в Европа, горивата у нас остават най-евтини

От ЕК отбелязват, че разликата в цената се дължи основно на три фактора, 7 страни вече рязко намаляват акцизите

Димитър Радев: Последователност, а не свръхреакция - това е ключът за икономическа стабилност на България

Димитър Радев: Последователност, а не свръхреакция - това е ключът за икономическа стабилност на България

Димитър Радев подчертава, че България трябва да заложи на последователна фискална политика, предсказуеми институции и реформи за повишаване на конкурентоспособността, за да устои на външни шокове и да подсили растежа си