21 Декември, 2025

"Коалицията на желаещите" на среща в Брюксел - обмисля войски за Украйна, но чака Тръмп да каже "да"

"Коалицията на желаещите" на среща в Брюксел - обмисля войски за Украйна, но чака Тръмп да каже "да"

снимка: БГНЕС

Засега единственият сигурен резултат е: мирът остава във фаза „очакване на потвърждение“

Министрите на отбраната от ЕС обсъждат в Брюксел създаване на военна мисия в Украйна – като част от „коалицията на желаещите“, която да подкрепи евентуално примирие между Киев и Москва. Но вместо яснота – повече въпроси: какъв е мандатът, какво точно ще правят войниците и дали САЩ ще участват?

Франция и Великобритания водят дискусията сред 30-те участници. „Планирането ни е реално и съществено“, увери британският министър Джон Хийли. Според него „силите за увереност“ ще гарантират мир, ако бъде постигнато споразумение – вероятно след лична сделка между президента Тръмп и Кремъл.

Но мнозина остават скептични. „Какъв ще е мандатът? Какво ще правим при ескалация?“, попита нидерландският министър на отбраната Рубен Брекелманс. Сходни съмнения изрази и Швеция.

Около шест държави – включително Франция, Великобритания и балтийските – вече са готови да предоставят войски. Плановете обаче буксуват, тъй като Европа не знае нито какви са преговорите на Тръмп с Русия, нито дали САЩ ще подкрепят бъдещото разполагане.

Засега единственият сигурен резултат е: мирът остава във фаза „очакване на потвърждение“.

Сподели:

Коментари (0)

САЩ преследват трети кораб край Венецуела след залавянето на два петролни танкера

САЩ преследват трети кораб край Венецуела след залавянето на два петролни танкера

Директорът на Националния икономически съвет на Белия дом Кевин Хасет заяви в неделя, че първите два заловени петролни танкера са работили на черния пазар и са доставяли петрол на санкционирани страни

Орбан: Колапс на Украйна би довел до катастрофа Унгария

Орбан: Колапс на Украйна би довел до катастрофа Унгария

Унгарският премиер, който за първи път от 15 години насам е изправен пред истинска съпротива на предстоящите избори, води кампания, акцентираща върху опита му в международната политика

Рюте: Европа е готова да изпрати войски в Украйна, ако Путин наруши примирието

Рюте: Европа е готова да изпрати войски в Украйна, ако Путин наруши примирието

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте нарече настоящия период най-опасния след Втората световна война