17 Декември, 2025

Когато Държавна сигурност следеше кой се въоръжава с F-16

Когато Държавна сигурност следеше кой се въоръжава с F-16

Още през 1988 година Турция закупува четири американски бойни самолета F-16

Държавна сигурност е събирала разузнавателна информация кои страни от Южния фланг на НАТО са се въоръжавали с американските самолети F-16 по време на комунизма. Това разкрива документ от архивите на ДС, който desebg.com публикува.

Той представлява строго секретна входяща шифрограма, получена от резидентурата на Първо главно управление на ДС (ПГУ, разузнаването) от Анкара, Турция.

Документът е от януари 1988 г. и с него резидентурата в Турция информира Центъра в София, че същия месец в Турция ще пристигнат нови четири самолета F-16, закупени от САЩ.

Те са щели да кацнат в авиационната базата „Мюртед” (тя се намира северозападно от Анкара и след 1995 г. е прекръстена на „Акънджъ“, а през 2016 г., след метежа срещу Ердоган, е върнато старото ѝ име, б.а.).

По информация на разузнаването с новите самолети през 1988 г. Турция е щяла да разполага с общо осем F-16.

Предвиждала е половината от тях да дислоцира във въздушната база „Ескишехир” (югоизточно от гр. Бурса, б.а.) или базата „Балъкесир” (югозападно от Бурса, б.а.).

doc_F-16.jpg

doc1_F-16.jpg

Информацията еднозначно илюстрира, че данните за F-16 са от първостепенно значение и важност за ДС.

Показателно е и на кои висши лица са изпратени копия от нея: на първия зам.-министър на вътрешните работи по това време – ген. Стоян Савов, отговарящ в ръководството на МВР-ДС за операциите зад граница, на началника на ПГУ ген. Владимир Тодоров и на съветския съветник от КГБ в ПГУ Одинцов.

Документът е включен в разширения електронен вариант на сборника „ПГУ-ДС и Варшавският договор срещу НАТО 1959-1991” на Комисията по досиетата, 2015 г.

Сподели:

Коментари (0)

Омбудсманът изпрати препоръка за вероятно тежко нарушение на правата на децата в училище

Омбудсманът изпрати препоръка за вероятно тежко нарушение на правата на децата в училище

Сигналът е във връзка с публично разпространената информация за действията на директор на софийско училище, при които има данни за поставяне на скрити камери в училищни тоалетни

След скандал в парламента депутатите разглеждат редовните бюджети на НЗОК и ДОО

След скандал в парламента депутатите разглеждат редовните бюджети на НЗОК и ДОО

Призоваваме всички хора на протест в четвъртък от 18:00 ч., защото вкараха редовния бюджет в пленарна зала, агитира депутатът от ПП-ДБ Асен Василев

Нещо става в парламента - депутати си разменят удари, ритници и обиди

Нещо става в парламента - депутати си разменят удари, ритници и обиди

Редовното заседание на Народното събрания бе прекъснато след създаденото напрежение в пленарна зала от председателя Рая Назарян