15 Май, 2026

Когато ДС предупреждаваше Живков, че се задава дефицит на олиото и сиренето

Когато ДС предупреждаваше Живков, че се задава дефицит на олиото и сиренето

desebg.com

Това показва сводка за общата оценка на обстановката в страната само година, преди Тато да подаде оставка

Още през есента на 1988 г., тоест една година преди Тодор Живков да подаде оставка след съветски натиск, МВР-ДС е предупреждавало генералния секретар на БКП, че се задава дефицит на стоките от първа необходимост, сред които олиото, сиренето, кашкавала, перилните препарати и др.

Това разкрива документ от архивите на Държавна сигурност, който desebg.com публикува. Той представлява сводка за общата оценка на обстановката в страната, изготвена от министъра на вътрешните работи ген. Димитър Стоянов и изпращана лично до Живков.

В нея е отбелязано, че след „корекциите“ на цените захарта и кафето – разбирай повишаването им – в обществото не стихвали слуховете за покачване на цените на хранителните продукти и стоките за бита, както цигарите, алкохола и строителните материали.

Хората очаквали голям дефицит на олиото, сиренето, кашкавала, перилните препарати и др.

За да се задоволи търсенето на столичаните се отклонявали продукти от провинцията.

В справката са изложени и подробности за положението с „възродителния процес“, внедряването на крадени западни технологии, а така също различни нарушения и престъпления, извършени в страната.

Документът е включен в сборника „Държавна сигурност срещу гражданските организации 1988-1990”, издание на Комисията по досиетата, 2013 г.

ds-olio-Zivkov_001.jpg

ds-olio-Zivkov_002.jpg

ds-olio-Zivkov_003.jpg

ds-olio-Zivkov_004.jpg

ds-olio-Zivkov_005.jpg

ds-olio-Zivkov_006.jpg

ds-olio-Zivkov_007.jpg

ds-olio-Zivkov_008.jpg

ds-olio-Zivkov_009.jpg

Сподели:

Коментари (0)

Министър Демерджиев увери: Няма да остане тайна колко е струвала охраната на Борисов и Пеевски

Министър Демерджиев увери: Няма да остане тайна колко е струвала охраната на Борисов и Пеевски

Той коментира и случая "Петрохан", като обясни, че разполагат и с нови данни, които все още се анализират и предстоят да бъдат представени пред обществото

Инфлацията в България достига 6.8% на годишна база през април

Инфлацията в България достига 6.8% на годишна база през април

Инфлацията от началото на годината (април 2026 г. спрямо декември 2025 г.) е 3.7%

Анкета: Как оценявате първата седмица от работата на правителството на Румен Радев?

Анкета: Как оценявате първата седмица от работата на правителството на Румен Радев?

Какви са първите впечатления на българските граждани от действията на новото правителство в първите дни от неговото управление, предвид високата подкрепа, която му дадоха хората и техните големи очаквания