28 Март, 2025

Кои европейски страни са готови да изпратят свои войници в Украйна?

Кои европейски страни са готови да изпратят свои войници в Украйна?

Снимка: Униан

Със завръщането на Тръмп в Белия дом отново се заговори за идеята на Еманюел Макрон за възможно изпращане на европейски войски в нападнатата от Русия страна

Руският президент Владимир Путин е готов да седне на масата за преговори с Доналд Тръмп по въпросите за Украйна, но от Москва очакват ясен сигнал кога да стане това. Засега, обаче, американският президент не дава конкретен отговор, с изключение на ултиматума, че ако Путин не седне на масата за преговори, Вашингтон ще наложи санкции на Москва.

Путин е готов да разговаря с Тръмп, вече заявиха от Кремъл.
А с връщането на 47-ия президент в Белия дом отново се заговори за идеята на Еманюел Макрон за изпращане на европейски войски на украинска територия, коментират от БНТ.

Да видим кои са страните, чиито лидери са изявили готовност за такъв ход. Освен Франция, подкрепа за изпращане на свои войници в качеството им на възпираща сила след края на войната изявяват от Великобритания. "За" такова решение са още Литва, Латвия и Естония.

Категорично "не" заявиха от Полша. Големите въпросителни са около Германия, където канцлерът Олаф Шолц беше против идеята, но след месец там се очакват нови управляващи, чиято позиция все още не е ясна.

С връщането на Тръмп в Белия дом, отново се заговори за идеята от преди година на Еманюел Макрон за потенциално изпращане на европейски войски в Украйна. Тогава предложението му беше отхвърлено като "прекалено опасно", защото можеше да бъде изтълкувано от Москва като директна намеса на НАТО във войната. Сега тонът е смекчен и се говори не за войски, а за "мироопазваща мисия".

Украинският президент Володимир Зеленски убеждаваше по време на форума в Давос, че най-сигурният път на страната му към членство в НАТО, е Тръмп да се съгласи. Потвърди и че след края на войната, Украйна ще се нуждае от европейска мироопазваща мисия, защото в противен случай нищо няма да попречи на Русия повторно да нахлуе.

 

Сподели:
Ердоган към Путин: Турция е готова за домакинство на мирните преговори между Украйна и Русия

Ердоган към Путин: Турция е готова за домакинство на мирните преговори между Украйна и Русия

Анкара ще предприеме стъпки за гарантиране на „безопасността на търговското корабоплаване“, което да допринесе за постигане на мир, заяви турският президент

Кремъл пак шантажира ЕС: Без облекчаване на санкциите – няма мир

Кремъл пак шантажира ЕС: Без облекчаване на санкциите – няма мир

Руската тактика на шантаж и дезинформация отново удари на камък – Европа не само отказа да отстъпи, но и обсъжда засилване на санкционната си политика

Тръмп се оля! Сделката за ресурсите блокира пътя на Украйна към ЕС и я принуждава да транспортира газ от Русия

Тръмп се оля! Сделката за ресурсите блокира пътя на Украйна към ЕС и я принуждава да транспортира газ от Русия

Анализатори не изключват възможността американците целенасочено да се стремят към това Киев просто да откаже да подпише документа в настоящия му вид.