17 Март, 2026

Командир: Изкуственият интелект започна да се използва по-малко при дроновете на бойното поле в Украйна

Командир: Изкуственият интелект започна да се използва по-малко при дроновете на бойното поле в Украйна

Военният Руслан Поддубни

Той обясни „плюсовете“ и „минусите“ на оптично-влакнестите дронове.

Изкуственият интелект започна да се използва по-малко при дроновете на бойното поле в Украйна. Това заяви командирът на батальона за безпилотни системи „Антарес“ от бригадата на НГУ „Рубеж“ Руслан „Бос“ Поддубни в интервю за Армия TV.

„Ще обясня защо. Първо, и мисля, че това е основната причина – това също не е евтино. Второ, когато противникът започна да покрива своята техника с „скара“, над която всички се смееха, но това проработи и зоните на поражение, които изкуственият интелект следеше върху техниката – те бяха защитени с обикновени мрежи“, обясни Поддубни.

Идеята беше, че ако средствата за радиоелектронна борба заглушат сигнала на дрона, тогава с помощта на изкуствен интелект ще се осъществи самозасичане на целта, до която дронът трябва да стигне.

„Но ако танкът или БМП-то са напълно покрити, дронът ще уцели, но шансът да уцели точно там, където трябва – да заобиколи препятствието – няма такъв“, заяви Поддубни и добави, че в момента се разработва решение на този въпрос.

Освен това той обясни „плюсовете“ и „минусите“ на оптично-влакнестите дронове.

Поддубни разказа, че оптично-влакнестият дрон е същият безпилотник като дроновете от типа FPV, но не лети на радиочестоти, а е свързан с обикновени оптично-влакнести кабели, които се използват за връзка с интернет. Тези кабели се простират от позицията на изстрелване на дрона.

„Той има своите недостатъци. Тоест, предава много добра картина, управлява се също много добре и почти невъзможно е да бъде заглушен със средства за радиоелектронна борба. Но ако се правят резки маневри наляво или надясно, оптичното влакно може да се скъса. То е крехко при пречупване. Тоест, колкото по-право летиш – толкова по-далеч ще стигнеш“, каза Поддубни.

По негови думи, такива дронове могат масово да се използват срещу опасни танкови нападения.

„Там, където очакваме техника – срещу тези зони бих поставил такива дронове“, добави Поддубни.

Освен това оптично-влакнестите дронове могат да се използват срещу пехота, но в случаите, когато се наблюдава значително струпване на вражески сили. Тези дронове са скъпи за използване срещу пехота.

„Когато станат по-масови при нас – тогава ще летят и срещу пехотата, и то много точно“, прогнозира Поддубни.

Украинските дронове с изкуствен интелект

Към октомври беше съобщено, че изкуственият интелект е повишил точността на украинските дронове от под 50 процента през 2023 г. до почти 80 процента през тази година. Поради това Украйна беше наречена „изпитателна лаборатория за бъдеща война“ в разработването на технологии и военното използване на безпилотни летателни апарати.

Военноморският експерт от изданието Defense Express, капитан първи ранг в оставка Владимир Заблоцки, разказа, че безпилотните морски платформи Sea Baby, оборудвани с картечници, също използват изкуствен интелект за своята работа.

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: НАТО допуска сериозна грешка!  Това е много глупаво

Тръмп: НАТО допуска сериозна грешка! Това е много глупаво

Американският президент разкритикува и британския премиер Киър Стармър за отказа му да подкрепи позицията на Вашингтон по конфликта в Близкия изток

Гюров: Хората с ниски доходи потребяват около 100 евро на месец за гориво

Гюров: Хората с ниски доходи потребяват около 100 евро на месец за гориво

"Тези 20 евро нито са много, нито са малко. Те са точно компенсацията, която ще подпомогне хората без да ги удари по джоба“, подчертава той

Анализатор: Има признаци, че зрее „дворцов преврат" срещу Путин

Анализатор: Има признаци, че зрее „дворцов преврат" срещу Путин

Властта на диктатора над Русия най-накрая започва да отслабва.  Освен това „ограбването на икономиката е предизвикало значителни сътресения и е понижило жизнения стандарт"