Командващият ядрените сили на САЩ пред Сената: Няма необходимост от изпитания на ядрени бойни глави
Последният такъв тест датира от 1992 г.
Адмиралът от Военноморските сили на САЩ Ричард Корел, командващ американските ядрени сили, подкрепи днес заключението на Министерството на енергетиката и Пентагона, че ядреният арсенал на САЩ е безопасен, надежден и няма нужда от провеждането на изпитания на ядрени бойни глави, предаде БТА с позоваване на Ройтерс.
Адм. Корел направи изявлението в момент, когато представители на американските власти все още обсъждат как да изпълнят издадената през октомври от президента Доналд Тръмп заповед, която предвижда възобновяване на ядрените опити.
По време на изслушване в Комисията по въоръжените сили към Сената на САЩ Корел бе попитан дали вижда военна необходимост САЩ да провеждат изпитания с ядрени бойни глави, предвид факта, че последният такъв тест датира от 1992 г.
Подчертавайки, че министерствата на енергетиката и на отбраната всяка година удостоверяват безопасността и надеждността на ядрения арсенал на САЩ, Корел изрази подкрепата си за най-новото удостоверение, издадено за период 2025-2026 г.
"Разполагаме с капацитета и достатъчно изпитания, за да сме сигурни в надеждността и ефективността на нашите ядрени бойни глави. Ние обаче следим това внимателно и аз ще продължа да предоставям най-добрите си военни съвети", подчерта Корел по време на изслушването.
Още от Свят
Тръмп ще се срещне с кабинета си в критичен момент за преговорите с Иран
При настоящето положение на нещата обаче Тръмп рискува също така войната, която сам реши да започне, да приключи с незадоволителен край
Техеран: Целта на САЩ и Израел остава да свалят Ислямската република
В продължение на десетилетия Иран и Израел са водили скрита война, включваща саботажни операции, сред които срещу ирански ядрени съоръжения, както и убийства на учени
Русия набира за фронта в Украйна хора с дългове - обещават им опрощаване
Указът на Путин обхваща не само самите новобранци, но и техните съпруги или съпрузи