Според регулатора подсъдимият не е подал отчет за действителните собственици - пропуско, от който той финансово се е облагодетелствал като...
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) твърди, че покупката на акции на Twitter през 2022 г. е извършена с нарушения. И затова регулаторът заведе дело срещу милиардерът Илон Мъск , предаде АФП.
„Подсъдимият Илон Мъск не е подал своевременно в SEC отчет за действителните собственици, в който да оповести придобиването на повече от 5% от обикновените акции на Twitter в обращение през март 2022 г., в нарушение на федералните закони за ценните книжа“, заяви комисията в съдебното досие.
Според SEC пропускът е позволил на Мъск да продължи да купува акции на „изкуствено ниски цени, което му е позволило да плати с поне 150 млн. долара по-малко за акции, които е закупил след като е трябвало да представи доклад за действителен собственик“.
Алекс Спиро, адвокат на Мъск, нарече подаването на жалбата „измама“, която е кулминация на „многогодишна кампания на тормоз“ срещу милиардера.
„Днешното действие е признание от страна на Комисията по ценни книжа и борси, че не могат да заведат действително дело“, добави Спиро.
Ролята на Мъск в социалната мрежа беше белязана от множество противоречия и доведе до различни съдебни искове от страна на инвеститори, бивши служители и компании, които са имали договори с Twitter, сега наречен X.
Акционерите заведоха дело срещу Мъск, обвинявайки го, че е разкрил 5-процентния си дял в Twitter твърде късно, след крайния срок, определен от Комисията по ценните книжа и борсите.
Още от Свят
Заради украинските атаки в Кремъл заговориха за отлагане на изборите
За такова решение лобира Виктор Золотов, шеф на руската Национална гвардия, приятел и бивш бодигард на Путин
Съществуващата ваксина срещу ебола не спира смъртоносното огнище на болестта в Конго
Кризата е причинена от много рядък щам на вируса – Бундибугьо
Окупираният Севастопол остана без електричество след украински удари с дронове
Марионетният губернатор нареди през тази седмица съкратено работно време на градския транспорт и заведенията, както и намаляване на уличното осветление