7 Февруари, 2026

МС: Компенсацията за природния газ за април ще е 100% от увеличението за май

МС: Компенсацията за природния газ за април ще е 100% от увеличението за май

Важи както за битовите, така и за бизнес потребителите

Предвижда се Компенсацията за природен газ за април да бъде 100% от увеличението за май – както за  битовите, така и за бизнес потребителите.

Премиерът Кирил Петков, заместник-премиерът по еврофондовете и министър на финансите Асен Василев и министърът на енергетиката Александър Николов обсъждат темата с представители на работодателските организации и синдикатите в Министерския съвет. На срещата се дискутира схемата за компенсации за месец май, както и законодателни предложения, свързани със Закона за енергетиката.

Правителството предлага следните мерки:

1. Краткосрочни мерки – компенсации за месец май на високи цени на електроенергия - 85% от повишението на цената на електроенергията над 225 лв. Без таван! По текущи данни от БНБ това означава, че през месец май компенсацията за бизнеса ще надхвърли 160 лв/мвтч, което е над изплащаните до момента суми.

2. Краткосрочни мерки за цените на природния газ – Правителството подсигури необходимите количества, както за българския бизнес, така и за обществения доставчик. Цената, която бе постигната за месец май е с 14.3% по-висока от м. април. С оглед на това правителството ще приложи пълния размер на компенсацията от м. април + 100% от повишението на цената през м. май. Тоест, цената, както за българските граждани, така и за бизнеса м. май спрямо м. април ще е на същата стойност, както преди взетото решение от страна на „Газпром експорт“ да спре доставките за България.

3. Дългосрочни мерки чрез законодателни предложения - автоматизиране на процеса на компенсиране на българския бизнес за високи цени на ел. енергия - законови промени за финансиране на Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ - изплащане на „свръхпечалби“ от дружествата под БЕХ, както и договори за разлика с потребители, които получават гарантирана доходност по текущи договори с държавата. По този начин бизнесът ще получава ежемесечно съответните суми, в случай че нестабилността на пазара продължи.

От правителствената пресслужба информират, че при необходимост и при продължаване на затрудненията с доставките на природен газ подобни мерки ще бъдат разгледани и за компенсиране на тези разходи, но от държавния бюджет. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Социалистите се събират на 51-и конгрес, ще избират и нов лидер

Социалистите се събират на 51-и конгрес, ще избират и нов лидер

Сред кандидатите да заемат мястото на Атанас Зафиров са петима кандидати

Облачна събота, но сравнително топла за сезона

Облачна събота, но сравнително топла за сезона

Максималните температури в Северна България ще бъдат между 5° и 10°, в Южна – между 11° и 14°, в крайните югозападни райони до 17°, в София 10°-11°

БНБ: 81% от левовете вече са изтеглени от паричното обращение

БНБ: 81% от левовете вече са изтеглени от паричното обращение

Към днешна дата в обращение са пуснати евробанкноти и евромонети на обща стойност над 6.7 млрд. евро