24 Ноември, 2024

Путин награди млади учени за компютърен контрол на мозъка

Путин награди млади учени за компютърен контрол на мозъка

Владимир Путин

Помощникът на президента на Руската федерация Андрей Фурсенко обяви носителите на президентската награда за наука и иновации за млади учени за 2020 г.

Нанокристали и защита срещу фалшификации

Една от наградите бе присъдена на ръководителя на лабораторията на Федералния изследователски център „Кристалография и фотоника“ на Руската академия на науките Евгений Хайдуков за развитието на модерни технологии на основата на антистоксови нанокристали.

Хайдуков е разработил методологична платформа за възпроизводим синтез на нанокристали, които, облъчени с нискоенергийни електромагнитни вълни, излъчват фотони с по-висока енергия след поредица от електронни преходи в атомите. Освен това спектърът на такова излъчване може да бъде настроен. По този начин синтезираните нанокристали имат перспективи за приложение в редица области. Например за сондиране на биологични процеси в клетките и за практическа употреба в медицинската диагностика и терапия. По-специално, разработката е послужила като основа за нов метод на фотодинамична терапия за меланом с използването на витамин В2.

В допълнение учените са разработили и тествали нов клас наномаркировки, предназначени за борба с производството на различни фалшиви продукти и за защита срещу фалшифициране (петрол, банкноти и др.). Етикетите, базирани на нанокристали, имат специфичен спектрален "подпис", който не може да бъде фалшифициран поради основни физически принципи.

Откриване на специфични растителни протеини

Една от наградите бе присъдена на екип от учени от Санкт Петербург за откриването на амилоидни протеини в растенията, които са отговорни за натрупването на хранителни вещества в семената.

„Наградата получава Кирил Антонец, старши изследовател в Изследователския институт по селскостопанска микробиология (ВНИИСХМ, Санкт Петербург), и Антон Нижников, водещ изследовател във ВНИИШМ, за откриването на амилоидни протеини в растенията и симбиотични бактерии и обяснение на тяхното функционално значение ", каза Фурсенко.

За първи път в света лауреатите открили специфични функционални протеини в растенията и симбиотични бактерии - амилоиди, които имат уникална устойчивост към действието на храносмилателните ензими и могат да оцелеят с години във външната среда. Преди това са били открити в бактерии, археи, животни и гъбички, но сега за първи път са открити в растения.

Като цяло има повече от 40 човешки заболявания, свързани с амилоиди, и те са много трудни за лечение или са напълно нелечими (диабет, рак, болест на Алцхаймер и т.н.). За първи път в света е бил изследван целият набор от протеини и е било установено с висока точност, че съхраняващите протеини от растителни семена, които са най-важният компонент на човешката храна, имат тенденция да образуват амилоиди . Както и протеини на симбиотични бактерии, които са отговорни за взаимодействието им с растенията. Получените резултати от авторите се превръщат в основата на нова научна дисциплина - амилоидомика. Откритието е от основно значение за биомедицината и селското стопанство.

Лечение на пациенти със злокачествени тумори

Награда бе присъдена и на екип от новосибирски изследователи за разработването на нов подход при лечението на пациенти със злокачествени тумори.

„Наградата бе присъдена на екипа на Института по цитология и генетика на Сибирския клон на Руската академия на науките (ICG SB RAS, Новосибирск) за формиране на нова идеология в лечението на пациенти със злокачествени тумори на базата на координирано във времето действие на иновативни препарати", каза Фурсенко.

Екипът включва трима топ изследователи: Евгения Долгова, Екатерина Потър и Анастасия Проскурина.

Лауреатите са създали и тествали две уникални технологии за лечение на тумори с различна етиология, базирани на неизвестни досега принципи.

Първата технология е използването на лекарството Panagen, координирано с химиотерапия, базирана на фрагментирана двуверижна ДНК. Учените са провели успешно предклинични проучвания, фаза I и II на Panagen при лечение на рак на гърдата. Те доказали, че лекарството не само намалява негативните ефекти от химиотерапията, но и способства активирането на противотуморен имунитет.

Втората технология - "Karanakhan", е уникален метод за избор на режим на инжектиране на цитостатик, който блокира клетъчното делене, и лекарство на базата на ДНК поотделно за всеки тумор. В резултат на комбинираното действие на двете активни вещества настъпва унищожаване на туморни клетки, включително туморни стволови клетки. Технологията била успешно тествана върху експериментални миши и човешки тумори. Това може да бъде както независим вариант за лечение, така и вид платформа за по-ефективно използване на каквито и да е противоракови лекарства и технологии.

Интерфейси „мозък-компютър“

Награда бе присъдена на Владимир Максименко, старши изследовател в Университета Иннополис, за разработването на интерфейси „мозък-компютър“, способни да контролират мозъка.

„Победителят е служителя в Университета в Иннополис Владимир Максименко, а наградата се присъжда за разработването на инвазивни и неинвазивни интерфейси „мозък-компютър“ за контрол на нормалната и патологична мозъчна дейност“, каза Фурсенко.

Максименко е провел мащабно изследване, което дало възможност да се обяснят сложните когнитивни процеси, възникващи по време на обработката на зрителната и слуховата информация, които се осъществяват чрез взаимодействието на неврони от различни части на мозъка. В резултат на това ученият разработил редица математически модели на невронни мрежи, както и три неврокомпютърни интерфейса („мозък - компютър“). Създадените интерфейси позволяват инвазивно, т.е. чрез електрическа стимулация, да се предотвратяват и блокират гърчове при пациенти с епилепсия. Например, този метод може да се използва, когато медикаментите са неефективни за облекчаване на пристъпи. Освен това интерфейсите позволяват неинвазивно, т.е. без проникване през външните обвивки на тялото, да се симулира въображаема двигателна активност и да се установи концентрация на внимание, което е важно за рехабилитацията на пациенти след инсулт, при обучение на ученици , и така нататък.

Наградата на руския президент за наука и иновации за млади учени, създадена през 2008 г., се присъжда за значителен принос в развитието на вътрешната наука, разработването на ново оборудване и технологии, които осигуряват иновативното развитие на икономиката и социалната сфера, както и укрепване на отбранителната способност на страната. Целта й е да стимулира по-нататъшни изследвания и да създаде благоприятни условия за нови научни открития. Размерът на всяка награда е 5 милиона рубли.
Сподели:

Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"

"Пълно прилагане на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН“

Украинското разузнаване потвърди: Руската федерация е разработила план, разделящ Украйна на три части

Кремъл вероятно ще се опита да предаде  намеренията си на новата администрация на САЩ и Доналд Тръмп след като поеме властта

Украинският посланик в Турция: Затварянето на проливите спаси Одеса и Миколаив от руска окупация

Турският посланик в Украйна: Затварянето на проливите не позволи на Русия да превземе Одеса и Миколаив