Представители на Републиканската партия на САЩ реагираха двусмислено на заплахите на президента Доналд Тръмп да поеме контрол над Гренландия. Някои смятат, че Тръмп може да подкопае НАТО, докато други съветват да не се тревожим, съобщава CNN.
Републиканците се опасяват, че Тръмп може да изпълни заплахите си да завземе Гренландия с военна сила. Това би могло да дестабилизира НАТО напълно.
„Не съм чул убедителна причина да подкрепя действия срещу съюзниците от НАТО. Рискуваме това, ако продължим много по-нататък“, казва конгресменът Дан Нюхаус пред агенцията.
Конгресменът Дон Бейкън критикува Тръмп, отбелязвайки, че е невъзможно да се отнасяме със съюзниците по този начин, особено когато „те биха сътрудничили с нас по всяко време за всичко, което искаме да направим там“.
Конгресменът Марк Алфорд подкрепя идеята за поемане на контрол над Гренландия, но предлага това да се постигне чрез невоенни средства. САЩ трябва да установят много близки отношения с острова.
„Начинът да го направим е като използваме влиянието си като нация, за да се опитаме да убедим народа на Гренландия, че е в техен интерес да се отделят от Дания, за да можем да ги купим“, казва той.
Друг конгресмен, Ричард Хъдсън, казва пред агенцията, че не е бил особено загрижен за перспективата за нахлуване на територията на съюзник от НАТО. А конгресменът Бъди Картър нарече заплахите на Тръмп инструмент в резерв.
„Вижте, това е инструмент в скрина с инструменти. Дали просто заплашва или го използва като лост. Кой знае?“, казва той.
Междувременно администрацията на френския президент Еманюел Макрон инициира военни учения на НАТО в Гренландия на фона на ескалиращата криза около острова.
Премиерът на Гренландия Йенс Фредерик Нилсен предупреди, че военен конфликт между Гренландия и САЩ е малко вероятен, но такъв сценарий не може да бъде изключен. Жителите на острова трябва да бъдат подготвени. Особено като се има предвид, че Тръмп отказа да коментира възможността за използване на сила за анексиране на Гренландия към САЩ.
Превод: Faktor.bg


Коментари (0)