15 Март, 2026

Конкурент на Starlink: Обсъждаме с ЕС как можем да подпомогнем усилията за подкрепа на Украйна

Конкурент на Starlink: Обсъждаме с ЕС как можем да подпомогнем усилията за подкрепа на Украйна

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Акциите на френско-британската сателитна група са поскъпнали повече от три пъти през последните два дни, като пазарната ѝ капитализация е нараснала с над 1 милиард евро

Eutelsat води преговори с Европейския съюз за предоставяне на допълнителен достъп до сателитен интернет за Украйна. Това се случва на фона на двудневен ръст в акциите на компанията, предизвикан от перспективата, че сателитите OneWeb могат да заменят Starlink на Илон Мъск, съобщава Reuters.

Отбелязва се, че акциите на френско-британската сателитна група са поскъпнали повече от три пъти през последните два дни, като пазарната ѝ капитализация е нараснала с над 1 милиард евро. Тези промени последваха конфликта между президентите на Украйна и САЩ, Володимир Зеленски и Доналд Тръмп, в Овалния кабинет на 28 февруари, който постави под въпрос бъдещето на Starlink в Украйна.

"Обсъждаме с ЕС как можем да подпомогнем усилията за подкрепа на Украйна", заяви представител на Eutelsat в коментар за агенцията.

Той добави, че компанията разполага и с геостационарни сателити, подходящи за някои приложения в Украйна. В агенцията припомнят, че този въпрос вече е бил обсъждан с украинското правителство.

"Активно си сътрудничим с европейските институции и бизнес партньори, за да осигурим бързо разгръщане на допълнителни потребителски терминали за критично важни мисии и инфраструктура", допълни представителят на Eutelsat.

Журналистите подчертават, че Eutelsat използва 35 геостационарни сателита и разширява своята мрежа в ниска околоземна орбита до 600 сателита след придобиването на британската компания OneWeb през 2023 г. OneWeb използва същата технология като Starlink на SpaceX, чийто флот включва около 7 000 сателита, осигуряващи интернет достъп в 125 държави.

Starlink в Украйна – важни новини
Припомняме, че Европейската комисия проучва възможностите за подпомагане на Украйна в намирането на алтернатива на Starlink. В момента в страната функционират около 42 000 терминала Starlink.

Освен това, бившият офицер от ВВС Анатолий Храпчински коментира дали Украйна разполага с алтернатива на Starlink. Според него в Курска област на Русия украинските военни не използват Starlink, но въпреки това разполагат с комуникация.

Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: За две седмици война в Близкия изток Русия спечели 10 млрд долара

Зеленски: За две седмици война в Близкия изток Русия спечели 10 млрд долара

Смекчаването на санкциите, наложени срещу Русия, също помага на Путин

Украйна си върна 434 квадратни км територия и пресече нов опит за руско настъпление

Украйна си върна 434 квадратни км територия и пресече нов опит за руско настъпление

Една от основните причини за успеха е тактиката с използване на дронове и други системи - благодарение на това окупаторите започнаха да губят до 35 000 войници на месец

Дрон атакува италианско-американската база в Кувейт - поразен е хангар, унищожен е безпилотен самолет

Дрон атакува италианско-американската база в Кувейт - поразен е хангар, унищожен е безпилотен самолет

Военна база „Али ал-Салем“ в Кувейт, използвана от САЩ и Италия, беше атакувана с дрон. При удара е унищожен безпилотен самолет MQ-9 Reaper, но няма пострадали военнослужещи. Атаката се вписва в серия от нападения срещу западни военни обекти в Близкия изток.