Румен Радев ще разпусне това Народно събрание най-късно в началото на следващата седмица
"Най-рано на 11 юли могат да бъдат предсрочните избори", каза Симона Велева, доктор по конституционно право, по БНР. Тя обясни процедурата, разписана в Конституцията на страната, според която след връщането на мандата от БСП на 5 май президентът трябва в разумен срок да разпусне парламента, да насрочи нови избори и да назначи служебно правителство. Нейната прогноза е, че до края на седмицата или най-късно в началото на следващата Румен Радев ще разпусне това Народно събрание.
Велева припомни, че през последните години България е имала няколко служебни кабинета, които тя оцени като добре справили се със задълженията си.
Според нея направените промени в Изборния кодекс от 45-ото Народно събрание не нарушават Конституцията и ги определи като положителни.
"Въведените правила са доста прецизни, те са добри, а критиките към тях не са обосновани, защото нито една година от 90-а година насам няма пропуск, без да са направени промени в изборните правила, непосредствено преди предстоящи избори".
Симона Велева заяви, че новият изборен закон гарантира по-добра прозрачност и по-добър достъп на българите зад граница до изборните урни.
"Не виждам в промените в Изборния кодекс предпоставки за оспорване на вота", категорична беше експертката по конституционно право.
Още от Закон и ред
Съдът в Монтана отмени отстраняването на кмета на Лом
В края на май Районният съд в Лом постанови Цветан Петров да бъде временно отстранен от длъжност
Бивш шеф на "Митница-Пловдив" отива на съд за злоупотреба с власт
Съдопроизводството е започнало по обвинителен акт на Софийската градска прокуратура, внесен в съда през юни
Институтът за пътна безопасност праща първи министър на Радев на гл. прокурор
Повод за острата реакция стана гостуването на арх. Иван Шишков в сутрешния блок на bTV, където организацията критикува пълното отсъствие на неудобни въпроси от страна на водещите