14 Юли, 2026

Изстреляха кораба "Дракон" на SpaceX към Международната космическа станция

Снимка: архив

Екипажът, в който влизат американските астронавти Зина Кардман и Майк Финки, японеца Кимия Юи и руския космонавт Олег Платонов, се отправи към МКС от Космическия център "Кенеди" във Флорида

Международен екипаж от четирима души излетя с кораба "Дракон" на компания SpaceX към Международната космическа станция (МКС), там ще остане около шест месеца, предадоха световните агенции

Екипажът, в който влизат американските астронавти Зина Кардман и Майк Финки, японеца Кимия Юи и руския космонавт Олег Платонов, се отправи към МКС от Космическия център "Кенеди" във Флорида.

Космическият кораб "Дракон" беше изстрелян с ракетата-носител "Фалкон 9", предаде Нова.

Първоначално изстрелването беше планирано за 31 юли, но поради лошо време беше отложено с денонощие.

Капсулата "Индевър", където се намира екипажът, вече е използвана в четири предишни мисии на НАСА, както и в една частна мисия. 

Първата австралийска космическа ракета полетя

Американската космическа агенция и руската космическа агенция Роскосмос, които работят заедно на МКС, имат програма за кръстосани полети. В нейните рамки американски астронавти летят до орбиталната станция със "Союз", а руски космонавти - с "Дракон".

Програмата продължи въпреки войната в Украйна, а орбиталната станция вече е една от малкото области на сътрудничество между Вашингтон и Москва. 

По време на шестмесечната си мисия екипажът ще симулира сценарии за кацане на Луната, които биха могли да се случат близо до южния й полюс по програмата Artemis на НАСА за връщане на астронавти на естествения спътник на Земята. 

Сподели:
Невзоров: Кремъл демонстративно плюе на цинковите ковчези, на броя на жертвите

Невзоров: Кремъл демонстративно плюе на цинковите ковчези, на броя на жертвите

"За да замаже позора от многогодишната битка за Мала Токмачка, вампирът отново твърди, че Русия се бие не с Украйна, а с НАТО."

Bloomberg: Натискът върху Путин заради войната в Украйна нараства

Bloomberg: Натискът върху Путин заради войната в Украйна нараства

Киев е засилил ударите по руската горивна индустрия до безпрецедентни мащаб

Тръмп вероятно ще подпише законопроекта за "адски" санкции срещу Русия, иска да добави Иран и „Хизбула“

Тръмп вероятно ще подпише законопроекта за "адски" санкции срещу Русия, иска да добави Иран и „Хизбула“

Президентът на САЩ коментира и смъртта на сенатора Греъм. По думите му ФБР губи времето си, ако разследва смъртта му

Коментари (0)