Корабът "Вера Су" вече потъва, след като хамбарът е започнал да се пълни с вода. Екипажът отказва евакуация. Властите все пак са в готовност да им помогнат. Това завиха на брифинг на транспортния министър Христо Алексиев и екоминистърът Асен Личев, които са на място.
„Наш приоритет е запазването на човешкия живот и действаме превантивно. През нощта, около 03:00 часа, изградихме съоръжение, за да може екипажът да бъде евакуиран”, обясни Христо Алексиев. Работата на място е сложна, не може да бъде вкарана тежка техника. Проблеми създава и времето, вълните били по 4 бала. Обмислян е вариантът за евакуация и с хеликоптер, но това също е опасно, защото корабът е близо до скали, а в района има силен вятър. Относно товара на кораба министър Алексиев обясни, че според становище на Европейската агенция за морска безопасност това не е опасен товар. Така държавата не може да реагира по-бързо в ситуацията.
„Задържането на кораба на първия ден от инцидента ще се възприеме като враждебен акт от страна на държавата и груба намеса в търговски отношения. Държавата трябва да действа адекватно, не като пиратска”, каза Алексиев. Той беше категоричен, че следи ситуацията от първия ден.
Ако екипажът слезе от кораба, той може да бъде обявен за ничий, обясни още министърът. „Ние сме правова държава, трябва да се придържаме към всички европейски норми”, каза Алексиев. Министър Асен Личев обясни, че започва учестено пробване. Сутрешната проба е показала по-ниско съдържание на амониев азот, отколкото вчера. Асен Личев каза, че ще бъде направен мониторинг в радиус от 1 километра.
Фактор
„Наш приоритет е запазването на човешкия живот и действаме превантивно. През нощта, около 03:00 часа, изградихме съоръжение, за да може екипажът да бъде евакуиран”, обясни Христо Алексиев. Работата на място е сложна, не може да бъде вкарана тежка техника. Проблеми създава и времето, вълните били по 4 бала. Обмислян е вариантът за евакуация и с хеликоптер, но това също е опасно, защото корабът е близо до скали, а в района има силен вятър. Относно товара на кораба министър Алексиев обясни, че според становище на Европейската агенция за морска безопасност това не е опасен товар. Така държавата не може да реагира по-бързо в ситуацията.
„Задържането на кораба на първия ден от инцидента ще се възприеме като враждебен акт от страна на държавата и груба намеса в търговски отношения. Държавата трябва да действа адекватно, не като пиратска”, каза Алексиев. Той беше категоричен, че следи ситуацията от първия ден.
Ако екипажът слезе от кораба, той може да бъде обявен за ничий, обясни още министърът. „Ние сме правова държава, трябва да се придържаме към всички европейски норми”, каза Алексиев. Министър Асен Личев обясни, че започва учестено пробване. Сутрешната проба е показала по-ниско съдържание на амониев азот, отколкото вчера. Асен Личев каза, че ще бъде направен мониторинг в радиус от 1 километра.
Още от България
Нанков за мантинелите: Самият Шишков е подписал договорите през 2023 г. в служебния кабинет на Радев
"Няма поръчка за 1 млрд. евро. Има за 490 млн. евро - Шишков не може да борави с цифри"
Мирчев: Груба подмяна е да се приравнява освещаването на бойните ни знамена с ролята на Гундяев
"Освещаването на българските бойни знамена няма нищо общо с пропагандата на агресивна война - то не благославя нападение срещу чужда държава, не обявява войната за „свещена“ и не превръща Църквата в инструмент на държавна пропаганда"
Локомотив на пътнически влак се запали на гара Церковски
В 16:19 ч в Районно управление - Карнобат е подаден сигнал от началника на пътническия влак №30133 по линията Карлово - Бургас, че локомотивът на композицията е обхванат от пламъци