27 Април, 2026

Корабът "Св. св. Кирил и Методий" вдига котва от остров Ливингстън

Корабът "Св. св. Кирил и Методий" вдига котва от остров Ливингстън

Антарктическата ни база беше зазимена

На 68-ия ден от своето плаване научно изследователският кораб "Св. св. Кирил и Методий" вдига котва, а на борда му се качват учените и логистиците, които работеха през този сезон на базата "Св. Климент Охридски", предаде Нова тв.

Базата ни беше зазимена до началото на следващото антарктическо лято, през което полярниците ни ще се върнат, за да продължат научните си проекти. През тази година те работеха по многообразие от теми - изследване на геологията на скалите и търсене на ценни метали, като злато, сребро и мед. Продължиха изследванията по темата за глобалното затопляне и топенето на ледниците.

Успешно с това завърши изграждането на фундаментите на новия лабораторен блок на българската антарктическа база. Той ще бъде с три корпуса и ще се превърне в съвременна лаборатория за научни изследвания. От борда на полярния ни кораб бяха направени проучвания за антропогенно замърсяване на остров Ливингстън чрез изследване на седименти в неговата акватория.

Скоро в Природонаучния музей в гр. Пловдив ще плуват риби и морски звезди, които българските учени взеха от акваторията на Ливингстън. Ръководител на 31-ата научна мисия на Антарктида е проф. Христо Пимпирев. Очаква се утре корабът да потегли обратно към България. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

"Ние сме гневна, поляризирана нация" - какво се случва в САЩ?

"Ние сме гневна, поляризирана нация" - какво се случва в САЩ?

"Има все повече хора, предимно млади мъже, които вярват, че насилието е единственият начин да изразят своето недоволство и отхвърляне"

Протести в Каталуния срещу разполагане на полиция в училищата

Протести в Каталуния срещу разполагане на полиция в училищата

Те трябва да координират действията си с училищните администрации за разработване на превантивни програми. Целта е служителите на реда да бъдат възпиращ фактор за конфликти или прояви на агресия .

Рушителни руски удари срещу украинските Сумска област и Одеса - има убити

Рушителни руски удари срещу украинските Сумска област и Одеса - има убити

Мишена на нападението в Одеса са били жилищни сгради - нанесени са сериозни материални щети, а пожарната служба с часове се е борила с избухналите пламъци