10 Март, 2026

Нинова участва в протестите, смята, че социалното напрежение може да доведе до ескалация

Нинова участва в протестите, смята, че социалното напрежение може да доведе до ескалация

Корнелия Нинова, снимка: БГНЕС

Според нея, Румен Радев няма да се яви на изборите със своя партия. По думите ѝ, Радев си е отгледал вътрешна опозиция в БСП и е успял да я отстрани. 

Общественото недоволство и политическото напрежение в страната могат да ескалират допълнително, ако към сегашните протести се добави и социално напрежение.

Това заяви пред бТВ бившият лидер на БСП, сега председател на партия „Непокорна България“ Корнелия Нинова.

Тя се обяви за намаляване на броя на депутатите до 150 и въвеждане на ограничение до максимум три мандата в парламента.   

Според нея, Румен Радев няма да се яви на изборите със своя партия. 

Нинова е категорична, че не е влизала във война с него:
"Аз не воювам с никого, той се опита и успя", посочи тя.
По думите ѝ, Радев си е отгледал вътрешна опозиция в БСП и е успял да я отстрани. 

По думите ѝ след Нова година е напълно възможно да се стигне до социални протести заради постоянно растящите цени и липсата на ефективни мерки от страна на управляващите. Нинова подчерта, че въпреки увеличения бюджет и състав на регулаторните органи, като Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), реални резултати в борбата със спекулата няма.

Според нея сегашните протести са „ценностни“ – за морал, справедливост и срещу модела на „завладяната държава“, но към тях може да се прибави и силно социално недоволство. Като допълнителен фактор Нинова посочи липсата на адекватен бюджет и приемането на удължителен, при положение, че само за месец са внесени три различни бюджетни проекта с коренно различни параметри.

Според нея, единственият общ елемент и в трите бюджета е текстът за автоматично увеличение на заплатите на депутатите и още около 250 висши държавни длъжности на всеки три месеца, независимо от състоянието на икономиката.

„Това е наглост и една от основните причини за народния гняв по площадите“, заяви Нинова, като добави, че става дума и за ръководствата на ключови регулаторни органи, които по думите ѝ „нищо не правят, за да се борят със спекулата“.

Нинова потвърди, че редовно участва в протестите и заяви, че от десет години се бори срещу модела „Борисов–Пеевски“.

Тя обвърза изключването си от БСП с отказа ѝ партията да бъде „овладяна и унищожена“ от този модел и остро критикува сегашното ръководство на социалистите за участието им в управлението с ГЕРБ и ДПС.

По думите ѝ оставките в ръководството на БСП са „мимикрия“, целяща да се тушира напрежението в партията, а не реално поемане на отговорност. Тя заяви, че на нея самата са били предлагани постове, пари и обществени поръчки, но винаги е отказвала, докато сегашните лидери „са се продали за няколко поста“.

Сподели:

Коментари (0)

Нови пенсионни подфондове: Как ще се инвестират парите ни, какви са рисковете и ползите

Нови пенсионни подфондове: Как ще се инвестират парите ни, какви са рисковете и ползите

По-младите хора ще могат да избират по-рискови стратегии, инвестициите в акции носят риск само в кратки периоди

Янкулов обеща защита на магистрати, говорещи открито за "зависимости в съдебната система"

Янкулов обеща защита на магистрати, говорещи открито за "зависимости в съдебната система"

Междувременно от офиса на Европейската прокуратура заявиха, че разследването срещу Теодора Георгиева продължава и че нарушенията са толкова тежки, че би могла да бъде отстранена заради тях

И заместник-кметът по културата напуска екипа на Терзиев

И заместник-кметът по културата напуска екипа на Терзиев

Благородна Здравкова е седмият заместник, който напуска - не се съобщава какви за причините