28 Април, 2026

Корнелия Нинова обърка Кунева с Борисов

Корнелия Нинова обърка Кунева с Борисов

Лидерът на БСП Корнелия Нинова обвини пряко Бойко Борисов за спиране на евросредствата за Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Бившият премиер отново е виновен, а не шефката на МОН Меглена Кунева, която отговаряше за средствата. 

„Бихме искали да коментираме една лоша новина за България. Това е замразяването на плащанията по програма образование. Нинова припомни, че БСП е предупреждавала още през декември и януари за тази опасност. „Дойде време г-жа Лъжа да пита за истината. Защо, г-н Борисов, на 10 февруари получаваме писмо от ЕК, в коeто се казва, че замразяват плащанията за следните нарушения: половината от проверените операции са в нарушения по тази програма, липса на прозрачност, липса на конкуренция по избор на външни експерти“, попита Нинова. 

Тя добави, че програмата е спряна и заради съмнения за измами. „Къде е сега истината? Предупреждаваме, че такова нещо ще последва, казвам го с болка за България, по програма „Околна среда“, Програмата за морско дело и рибарство, Фонд „Вътрешна сигурност“ Фонд "Убежище, миграция и интеграция", посочи Нинова. По думите ѝ България не е изпълнила 12 от 45 предварителни условия на ЕК, а срокът за тях е изтекъл в края на 2016 г. „Т.е. по време на управлението на Бойко Борисов“, заяви Нинова. „Да се знае отсега, че ако последват и следващи спирания на пари, ще се дължи на управлението на Бойко Борисов. Кой ще понесе политическата отговорност, питаме днес“, попита още лидерът на БСП.

Нинова посочи, че Борисов е заявил, че ако някой вкара повече пари от него в страната, ще му ръкопляска прав 30 минути. „Какво ще направи заради това, че хора в неговото управление отнеха на България 350 млн. лв. Търсим политическа отговорност за замразените плащания по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ и предупреждавме за последващи санкции по други програми", заяви Нинова.

Сподели:

Коментари (0)

Поне 6 гарда на НСО пазят Сарафов в пловдивски ресторант

Поне 6 гарда на НСО пазят Сарафов в пловдивски ресторант

Свидетели коментират, че двама от гардовете били вътре в заведението, двама били отвън, а други са чакали Сарафов в автомобили с работещи двигатели, спрели в нарушение на „Пещерско шосе“.

Цветан Цветанов: Овладяването на държавата започна с Орешарски

Цветан Цветанов: Овладяването на държавата започна с Орешарски

"Ваня Стефанова е основното звено по обявяване на фалита на КТБ. Оттам тръгна овладяването на държавата", казва той

Министри отдадоха почит към паметта на жертвите и репресираните на остров Персин

Министри отдадоха почит към паметта на жертвите и репресираните на остров Персин

Преди да предаде властта служебният кабинет призовава да се обединят усилията за обявяването на лагера „Белене“ за групова недвижима културна ценност