Кокато климатичните активисти от Extinction Rebellion се готвеха за нова година на протести през 2020, основните им опасенията варираха от потенциални нови полицейски и законови ограничения за уличните протести до това как да увеличат броя, многообразието и ефикасността си, пише Фондация "Томсън Ройтерс".
Сега имат изцяло нов проблем - епидемията от коронавирус.
На фона на забраните за събирания на хора по целия свят най-добрата тактика на групата - провеждането на масови улични протести, които да привлекат общественото внимание върху заплахите от климатичните промени - вече не е нито разумна, нито възможна, казват активисти.
Вместо това Extinction Rebellion (XR), подобно на студентските климатични стачки, водени от шведската тийнейджърка Грета Тунберг, търси нови начини да остави отпечатък - от кампании онлайн до използване на мрежите си за битка с вируса.
"Ние сме част от XR, защото сме изпитващи съчувствие индивиди, които са видели как се нанася вреда на всичко, което обичат", казва Вишал Чаухан, член на "Лекари за XR", базиран в Лондон.
"Ние действаме по непосредствените заплахи - и точно това е коронавирусът в момента", казва още бившият лекар в спешна помощ, описвайки как много членове на движението пренасочват енергията, за да помогнат на общността и на уязвими съседи. "Това, което тази здравна криза прави, е хората да осъзнаят какво е важно и това може да помогне за действията срещу климатичните рискове в бъдеще", добавя той.
Протестните движения за климата се появиха по света през 2019 г., а младежките климатични стачки привлякоха милиони хора по улиците.
В Лондон британското правителство обяви извънредно положение за климата и по-късно определи 2050 г. като цел за нулеви нетни емисии няколко седмици след безпрецедентен протест на Extinction Rebellion в столицата.
По-рано този месец т.нар. Петъци за бъдещето - организирани от младежи протести за климата, прехвърлиха седмичните си акции онлайн, използвайки хаштага в "Туитър" #ClimateStrikeOnline (Климатична стачка онлайн).
"В криза ние променяме поведението си и се адаптираме към новите обстоятелства за доброто на обществото", написа Тунберг в "Туитър" миналата седмица, обръщайки се към своите над 4 милиона последователи. "Трябва да се обединим зад експертите и науката. Това, разбира се, важи за всички криза", отбеляза тя.
Активисти в страни от Индия до Сиера Леоне и Русия се отзоваха на призива, публикувайки свои снимки с протестни плакати в социалните мрежи, като тези публикации понякога бяха координирани, така че да се появяват в един и същ час.
Продължаващите да протестират по улиците казват, че опитват да спазват препоръчваната от здравните власти "социална дистанция".
Младежкият активист от Кения Макена Муигай коментира, че разпространението на вируса е наложило отлагането на общоафриканска стачка, планирана за 24 април.
"Мисля, че сега всичко ще бъде дигитално", казва тя в интервю по телефона пред фондация "Томсън Ройтерс".
По думите ѝ пандемията от коронавирус може да намали емисиите на световно ниво, тъй като китайските индустрии се забавят и повече хора си стоят у дома. Но що се отнася до това да се чуе гласът на хората по климатичните въпроси, е проблем, добавя тя.
Според Чаухан обаче засилването на социалните и общностни връзки в отговор на коронавируса, докато хората работят заедно, за да се справят със заплахата, може да положи основите за по-ефективни бъдещи действия срещу климатичните заплахи.
Засега британското подразделение на Extinction Rebellion заяви, че масовите обществени събирания няма да се организират, ако не е достатъчно безопасно, което значи, че планираният за май протест в Лондон няма да се състои. "Но ще изготвим алтернативни, креативни планове за май и юни", обещава групата в "Туитър".
Източник: Дневник
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство