Еманюел Макрон бе блокиран по улиците на Ню Йорк, след като полицията блокира пътища, за да направи път за кортежа на Доналд Тръмп
В широко разпространено видео френският президент излезе от автомобила си, обади се на американския президент и шеговито го помоли да "разчисти пътя".
Макрон току-що беше напуснал Общото събрание на ООН, признавайки палестинска държава в реч в понеделник, предаде Dnes. Но в сцена на пълен контраст той беше видян възмутено да спори с полицай, настоявайки да бъде пропуснат през барикадите.
Извинявайки се, полицаят обяснява, че пътищата са затворени, за да се направи място за президентския кортеж на г-н Тръмп. Президентът е в Ню Йорк преди обръщението си към ООН във вторник.
"Ако не виждате [кортежа], пуснете ме да мина", каза г-н Макрон, надвесен над металната ограда.
Принуден да чака, той се обажда на Тръмп. “Хей, как си? Познай какво, чакам на улицата, защото всичко е замръзнало заради теб!“, каза Макрон в шеговит стил на Тръмп.
По-късно видео го показва как върви по улицата към френското посолство, все още разговаряйки по телефона с Тръмп. По време на импровизираната си обиколка на Манхатън, френският президент позира за снимки с минувачи.
Привидно веселият разговор между двамата лидери идва в напрегнат момент във френско-американските отношения, след като Макрон се противопостави на Тръмп, за да признае палестинската държава.
В дългоочакваната си реч на срещата на върха, бойкотирана от САЩ и Израел, Макрон предупреди, че мирът вече не може да чака, тъй като “ние сме на мигове от това да не можем да го завземем“.
Макрон играе важна роля в кампанията за признаване на палестинска държава от редица страни и речта му дойде ден след като Великобритания, Канада и други западни съюзници направиха същия исторически ход в неделя.
Тръмп преди това осъди признаването като “награда за Хамас“. Когато Макрон за първи път обяви намерението си да направи това през юли, Тръмп го отхвърли като сценичен трик.


Коментари (0)