Кошлуков и Йорданов готвят закриване на регионалните центрове на БНТ, свалят БНТ2 и БНТ3 от спътника и мултиплекса
В закона подробно е описана обществената мисия на БНТ като информационен, културен и образователен институт, но през шестте години упраление на Кошлуков никога не е имало ясна програмна политика.
Светла Божилова*
След като изтича вече втори мандат за Емил Кошлуков, без да е избиран, вчера в Парламентарната комисия по култура и медии той е направил изумително предложение, подкрепено от председателя на Комисията Тошко Йорданов, а именно - БНТ 2 и БНТ 3 да бъдат свалени от мултиплекса, а БНТ за българите в чужбина - от спътника. Още по парадоксално е Предложението на Тошко Йорданов - да бъдат закрити рвгионалните цвнтрове на БНР.
Според Кошлуков така ще се спестят до шест милиона. На пръв поглед изглежда логично - БНТ 2 и БНТ 3 като цяло имат твърде малка аудитория, често под 1%, а БНТ никога не е правила опит да провери дали над два милиона българи в чужбина имат интерес към БНТ 4. И така
Обществената мисия се свежда до безплатно разпространение на програми
а безпомощната политика на БНТ в областта на културата, образованието и социалното включване да се оневини с недостиг на средства. БНТ се финансира от бюджета и от рекламни приходи, които никога не са събирани като дял.
В ЗРТ подробно е описана обществената мисия на БНТ като информационен, културен и образователен институт, но през шестте години упраление на Кошлуков никога не е имало ясна програмна политика.
Да погледнем назад във времето. България претърпя фиаско с плана за наземно цифрово разпространение през 2012 г.
Потъна в нечии джобове над милиард лева
на български и европейски данъкоплатци, а прословутият мултиплекс на Цветан Василев стигна до Европейския съд в Люксембург. Медийните олигарси взаимно се обвиняваха, а рекламният бос и собственик Красимир Гергов пък спечели 20 милиона за реклама.
Наземното цифрово рапространение дава възможност на една честота да се разпространяват безплатно до шест програми и допълнителни мултимедийни платформи и продукти. Само един пример - преди 17 години, през 2008, Финландската обществена телевизия въведе цифрово разпространение на програмите си, заедно с две мултимедийни платформи, осигуряващи безплатен достъп до библиотеки и културни събития и образователна - за квалификация и преквалификация във важни икономически сектори.
Да припомням ли
Одита на Европейския съюз за рацио и телевизия от първия мандат на Емил Кошлуков
където не само критикуваха организацията на дейността, но и констатираха, че БНТ не е мултимедийна организация по статута на обществените медии.
Да припомня и утвърдените шест програми в европейските обществени телевизии:
- политематичен първи канал;
- информационно-аналитичен.Той е не само много гледан в отделните европейски страни, но е от съществено значение в днешния свят на дезинформация и хибридна война, а да не говорим, че БНТ разполага с много силен журналистически екип и ползва световни източници на информация. БНТ дори няма специализирано предаване за Балканите;
- национален регионален канал, който обединава продукцията на регионалните центрове. Например в Германия и Франция - ARD и FRANCE 3 изпреварват по гледаемост политематичните програми.
- програма за култура и образование - често са самостоятелни програми, които представят културни събития и поредици с образователни функции в различни области на хуманитаристиката, социалното и научно познанив;
- детски канал;
- развлекателен канал - филми, спорт, ток-шоу.
Ето за такива програми дават пари за обществено финансиране европейските данъкоплатци. Пропуснах да отбележа, че
България е изправена пред наказателна процедура
защото обществените медии се финансират пряко от държавата.
И като капак - Сателитният канал. Всички обществени твлевизии имат сателитен канал за сънародниците си в чужбина А в Полша той е и със субтитри на английски и често изпреварва по гледаемост останалите канали. Да припомня ли и телевизия BIT на Нери Терзиева, със студия в София и Чикаго? Само за година стана четвърта по гледаемост, но тогавашната власт и олигарсите я задушиха, нямаше приходи от реклама и принудиха собственика да я продаде на фирма, близка до Красимир Гегов и после я закриха,
А за предложението на Тошко Йорданов да се закрият успешните регионални центрове на БНР, оставам безмълвна И си спомням изреченото от Самуел Финци при връчването на наградите "Икар" - Колко трябва да се пазим от глупостта и посредствеността.
А за мен незнанието е също много опасно, дори пагубно.
*Коментарът е публикуван във ФБ профила на авторката.
Още от Хляб и пасти
Радев, Йотова - кого защитавате от европейски санкции - Гундяев, "Михайлов" или Кирил?
Трилицевата биография на руския лъжепатриарх: по рождение Владимир Гундяев, по агентурна принадлежност към КГБ – „Михайлов“, по назначение от руските специални служби – Московски патриарх Кирил
А какво ще стане, когато революцията се случи в Русия?
Всяка империя вярва, че е вечна а всяка диктатура е убедена, че може безкрайно да потиска свободата - историята обаче неизменно доказва обратното
Показно разстрелян заради сатира срещу Путин, режима в Кремъл и разголването на тъмната руска душевност
Картината на Семён Скрепецкий, която скандализира и взривява кликата в Москва се нарича „Икона“ – една творба наситена с много сатира , даваща различен прочит на православната икона